Tureckí poslanci podporili zmenu ústavy, dve tretiny nemali

Iniciatíva, za ktorou je výzva prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na zrušenie imunity poslancov opozičnej HDP, nezískala potrebnú dvojtretinovú väčšinu poslaneckých hlasov.Ankara 17. mája (WebNoviny.sk) – Prvé hlasovanie o kontroverzne vnímanej novele ústavy, ktorá by umožnila hromadné zrušenie imunity viac ako štvrtiny poslancov tureckého parlamentu, ukázalo v utorok večer v Ankare, že sa návrh vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) teší podpore značnej časti zákonodarcov.

Napriek tomu však iniciatíva, za ktorou je výzva prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na zrušenie imunity poslancov prokurdskej opozičnej Ľudovodemokratickej strany (HDP) podozrievaných z podpory teroristických aktivít, nezískala potrebnú dvojtretinovú väčšinu poslaneckých hlasov.

Za hlasovalo dnes 348 zákonodarcov, proti 155 ich kolegov, ôsmi poslanci sa hlasovania zdržali. Vyplýva to z informácií spravodajskej televízie CNN Türk a tlačovej agentúry DPA. Rozhodujúce druhé hlasovanie tureckého parlamentu sa uskutoční v piatok.

Na zmenu súčasnej ústavy je potrebná podpora dvojtretinovej väčšiny poslancov, čo je 367 hlasov. Na vypísanie referenda o danej otázke postačí 330 hlasov.

Dočasná zmena ústavy by teraz mala viesť jednorázovo k odobratiu imunity celkovo 138 poslancom, v ktorých prípade jestvuje žiadosť na takýto postup. Ten by sa týkal zákonodarcov všetkých štyroch parlamentných strán, najviac by ho však pocítila frakcia HDP, veď o imunitu by prišlo 50 z jej 59 zákonodarcov. Schválenie novely ústavy by umožnilo trestné stíhanie poslancov, ktorí prišli o imunitu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2016