Trump: USA sa nemusia nevyhnutne držať politiky jednej Číny

Čína podľa Trumpa škodí Spojeným štátom devalváciou, zdaňovaním dovozu z USA i budovaním ‚mohutnej pevnosti‘ v Juhočínskom mori. WASHINGTON 12. decembra (Webnoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump v nedeľu povedal, že Spojené štáty sa nemusia nevyhnutne pridržiavať politiky „jednej Číny“. Po nedávnom telefonáte s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen tým zrejme znova rozhnevá Peking.

Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plne chápe doterajší postoj USA v uznávaní politiky jednej Číny. „Ale neviem, prečo musíme byť viazaní politikou jednej Číny, pokiaľ neuzavrieme s Čínou dohodu týkajúcu sa iných vecí vrátane obchodu,“ vyhlásil.Neželá si, aby mu Čína rozkazovala

Trumpovo rozhodnutie prijať začiatkom decembra telefonát od taiwanskej prezidentky vyvolalo chladné reakcie i oficiálny protest z Pekingu. Išlo o prvý rozhovor amerického novozvoleného alebo úradujúceho prezidenta s najvyšším predstaviteľom Taiwanu, odkedy Washington v roku 1979 prerušil diplomatické styky s Tchaj-pejom.

V nedeľu Trump tiež povedal, že si neželá, aby mu Čína „rozkazovala“, a zopakoval, že telefonát s Cchaj Jing-wen bol veľmi krátky a cieľom taiwanskej líderky bolo len zagratulovať mu k víťazstvu v novembrových prezidentských voľbách.

Čína vôbec nepomáha v prípade KĽDR

„Prečo by nejaká iná krajina mala mať možnosť hovoriť, že nemôžem prijať hovor? Ak mám byť úprimný, myslím si, že by bolo veľmi nezdvorilé neprijať ho,“ uviedol Trump. Znova sa okrem toho sťažoval, že Čína škodí Spojeným štátom devalváciou, zdaňovaním dovozu z USA a budovaním „mohutnej pevnosti“ v Juhočínskom mori.

Dodal, že Čína „nám vôbec nepomáha“ riešiť situáciu so Severnou Kóreou, aj keď „Čína by mohla tento problém vyriešiť“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016