Trump pomôže zrušiť jadrovú dohodu s Iránom, verí Netanjahu

Napriek tomu, že USA a Izrael sú blízkymi spojencami, vo vzťahoch medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Barackom Obamom neraz zavládlo napätie. JERUZALEM 12. decembra (WebNoviny.sk) – Novozvolený americký prezident Donald Trump bude dobrým priateľom Izraela, pričom USA a židovský štát môžu spolupracovať na zrušení medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe, uviedol v noci na pondelok izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

„Ja Donalda Trumpa poznám,“ povedal izraelský ministerský predseda v relácii „60 Minutes“ televíznej stanice CBS. „Myslím, si, že jeho postoj, jeho podpora Izraela je jednoznačná. (Trump) má veľmi vrúcny vzťah k židovskému štátu a jeho ľudu. O tom niet pochýb,“ dodal Netanjahu. Netanjahuove vyjadrenia majú veľký význam, pretože viacero kritikov obvinilo Trumpa, že u niektorých svojich stúpencov toleruje antisemitské postoje.

Odporúčame:

Trump: USA sa nemusia nevyhnutne držať politiky jednej Číny

Napriek tomu, že USA a Izrael sú blízkymi spojencami, vo vzťahoch medzi Netanjahuom a americkým prezidentom Barackom Obamom neraz zavládlo napätie zapríčinené ich diametrálne odlišnými názormi na jadrovú dohodu s Iránom a ďalšie otázky. Netanjahu to v rozhovore pre CBS potvrdil a dodal, že medzi ním a Obamom „vládli názorové rozdiely“, z ktorých „najznámejším je, samozrejme, jadrová dohoda s Iránom“.

Jadrová dohoda, ktorú vlani uzavrelo s Iránom šesť svetových mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – umožňuje Iránu naďalej rozvíjať atómovú energetiku a výskum, mala by však zabrániť možnosti vývoja nukleárnych zbraní v islamskej republike.

Izraelský premiér je jedným z najotvorenejších kritikov jadrovej dohody s Iránom. Počas predvolebnej kampane ju ostro kritizoval aj novozvolený americký prezident.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016