Trump musel reagovať na chemický útok, v Sýrii sa však nechce výraznejšie angažovať

WASHINGTON 12. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump vylúčil dnes výraznejšie angažovanie sa Spojených štátov v Sýrii. Minulý týždeň však podľa vlastných slov musel konať v reakcii na údajný chemický útok.

Trumpov komentár zverejnila americká televízia Fox Business News iba necelý týždeň po tom, ako Trump nariadil bombardovanie leteckej základne sýrskej armády. Šéf Bieleho domu vtedy povedal, že ide o reakciu na útok chemickými zbraňami v meste Chán Šajchún, za ktorým mala stáť armáda prezidenta Bašára Asada.

Odporúčame:
Militanti v Sýrii chcú podľa Ruska vyprovokovať chemickými útokmi úder USA

Keď som to videl, povedal som si, že niečo musíme urobiť,“ pokračoval prezident. Zároveň však odmietol možnosť výraznejšieho zapojenia sa USA do konfliktu v Sýrii: „Budeme sa angažovať v Sýrii? Nie,“ uviedol Trump.

V rozhovore pre Fox Business News ďalej povedal, že ruský prezident Vladimir Putin podporuje Asada, ktorý je „skutočne zlým človekom„. A toto je podľa Trumpa „veľmi zlé pre Rusko“ a „veľmi zlé pre ľudstvo“ a svet.

Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát, ktorú v piatok nadránom zasiahlo 59 rakiet Tomahawk vypálených z amerických torpédoborcov v Stredozemnom mori, bol odvetou za chemický útok na Chán Šajchún, pri ktorom 4. apríla zahynulo takmer 100 civilistov. USA a ďalšie západné štáty pripisujú zodpovednosť vláde sýrskeho prezidenta Asada, ktorá takéto obvinenia odmieta.

Viac k témam: chemické zbrane, chemický útok, Donald Trump, Sýria, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Trump musel reagovať na chemický útok, v Sýrii sa však nechce výraznejšie angažovať © SITA Všetky práva vyhradené.

12. apríla 2017