Tretina Nemcov si želá opätovné zavedenie brannej povinnosti

Brannú povinnosť, ktorá v Nemecku fungovala 55 rokov, pozastavila tamojšia vláda 1. júla 2011.BERLÍN 1. júla (WebNoviny.sk) – Až jedna tretina Nemcov si kvôli vzrastajúcim bezpečnostným hrozbám želá opätovné zavedenie brannej povinnosti. Vyplýva to zo zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru DPA vypracoval inštitút YouGov.

Približne 36 percent oslovených uviedlo, že by sa radi vrátili k povinnej vojenskej službe, ktorú v Nemecku dočasne zrušili pred piatimi rokmi. Proti jej zavedeniu sa, naopak, vyslovilo len o čosi menej než polovica respondentov prieskumu, presnejšie 49 percent. Asi 15 percent oslovených na takúto otázku odpovedať odmietlo. Prieskum realizoval inštitút YouGov v čase od 24. do 27. júna na vzorke 2054 Nemcov vo veku 18 a viac rokov.

Brannú povinnosť, ktorá v Nemecku fungovala 55 rokov, pozastavila tamojšia vláda 1. júla 2011, keďže pre ňu vtedy nevidela už nijaké opodstatnenie. Povinná vojská služba je však aj naďalej zakotvená v nemeckej ústave, čo znamená, že by ju v prípade potreby mohla vláda ľahko obnoviť.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júla 2016