Thiem vyradil Zvereva a vo finále Australian Open vyzve Djokoviča (video)

31.1.2020 (Webnoviny.sk) – Rakúšan Dominic Thiem bude súperom Srba Novaka Djokoviča vo finále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne. V piatkovom semifinále Thiem nasadený ako piaty zdolal sedmičku turnaja Nemca Alexandra Zvereva za 3:42 h 3:6, 6:4, 7:6 (3), 7:6 (4).

Thiem si zahrá tretie finále grandslamu

Dvadsaťšesťročný rodák z Wiener Neustadtu premenil v tajbrejku štvrtého setu druhý mečbal presným volejom pri sieti. Thiem si poradil so Zverevom v deviatom vzájomnom zápase po siedmy raz a potvrdil, že pozná na neho recept.

Thiem si po tretí raz v kariére zahrá vo finále na turnaji tzv. veľkej štvorky. Za sebou už má dva neúspešné pokusy proti Rafaelovi Nadalovi z posledných dvoch rokov na Roland Garros. V Melbourne to bude jeho prvé finále, dosiaľ bolo jeho stropom 4. kolo z rokov 2017 a 2018.

Rakúšan ešte Australian Open nevyhral

Zverenec bývalej svetovej jednotky Čiľana Nicolasa Massúa sa môže stať prvým rakúskym víťazom Australian Open v histórii.

„Bol to veľmi náročný zápas, musel dom vyhrať aj dva tajbrejky. Mal som problémy v prvom sete, ale dostal som sa z toho. V ďalšom priebehu sa mi veľmi ťažko returnovali najmä prvé podania môjho súpera, ale dostal som sa do rytmu. Úroveň tenisu v tomto zápase bola vysoká a kľúčové okamihy som zvládol o niečo lepšie ako môj súper. Platí to aj o odvrátených setbaloch, ktoré mal Saša. Čo sa týka víťazných tajbrejkov, je to vždy 50 na 50. Dôležité bolo, že som v oboch rýchlo viedol 3:0 a mal som potom dostatok sebavedomia,“ uviedol Dominic Thiem v prvom televíznom rozhovore s Johnom McEnroeom.

K svojmu finálovému súperovi Djokovičovi podotkol: „Budem sa snažiť, to môžem sľúbiť, ale bude to ťažké. Djokovič je veľký šampión, vyhral v Melbourne už sedem titulov. Musím byť trpezlivý a teším sa na finále.“

Djokovič už v Melbourne získal sedem titulov

Zverev nevyužil šancu zahrať si prvýkrát vo finále na „grandslame“. Za poslednú dekádu sa našlo len 9 tenistov, ktorí boli nováčikmi v súboji o titul na tzv. veľkej štvorke a len dvaja z nich sa tešili z titulu (Stan Wawrinka a Marin Čilič).

Dvadsaťdvaročný Zverev je stabilným členom Top Ten rebríčka ATP od augusta 2017, ale až teraz si prvýkrát zahral v semifinále na grandslamovom turnaji. Dosiaľ bolo jeho maximom dvakrát štvrťfinále na Roland Garros 2018 a 2019.

Djokovič si v nedeľu zahrá o ôsmy titul na Australian Open. Dosiaľ všetky finálové účasti na tomto obľúbenom grandslamovom turnaji premenil na víťazstvá. Ak zverenec Gorana Ivaniševiča a Mariána Vajdu zvíťazí aj tentoraz, získa 17. grandslamový titul a ako bonus k tomu dostane post svetovej jednotky. Na vrchole vystrieda Španiela Rafaela Nadala.

Australian Open 2020 – dvojhra mužov – semifinále

piatok

Dominic Thiem (Rak.-5) – Alexander Zverev (Nem.-7) 3:6, 6:4, 7:6 (3), 7:6 (4)

I. set

Z prvého setu odohrali iba tri gemy, keď sa spustil drobný dážď a strechu nad Arénou Roda Lavera museli zatvoriť. Thiem neskôr viedol 3:2, ale od tej chvíle už neuhral ani gem. Z rakety rakúskeho tenistu prišlo počas I. setu až 13 nevynútených chýb a istejší Zverev z toho profitoval. Set zakončil Thiem nevynútenou chybou z bekhendu a po 40 minútach viedol Zverev 1:0.

II. set

V druhom dejstve sa 26-ročný Rakúšan dostal do brejku na 3:1, ale o štyri roky mladší Nemec kontroval na 3:3. Vzápätí Thiem predviedol rebrejk a jeho potvrdenie na 5:3, keď v dlhých výmenách dokázal pretlačiť horšie sa pohybujúceho takmer dvojmetrového Zvereva. V desiatom geme za stavu 5:4 Thiem odvrátil dva brejkbaly súpera a pri prvom setbale zahral eso. Po 80 minútach bolo vyrovnané 1:1 na sety.

III. set

Do tretieho setu vstúpil lepšie Rakúšan, ktorý sa po brejku v treťom geme ujal vedenia 2:1 a neskôr potvrdil na 3:1. Zverev sa zmobilizoval, otočil na 4:3 a za stavu 5:4 mal pri podaní súpera dva setbaly. Koncentrovaný Thiem oba odvrátil víťaznými údermi a vyrovnal na 5:5. Napokon musel o víťazovi setu rozhodnúť tajbrejk a v ňom sa aktívnejší Rakúšan víťazným forhendom dostal na 6:3 a zároveň k trom setbalom. Vzápätí súperovi zasadil rozhodujúci úder z bekhendu a po 2:41 h sa ujal vedenia 2:1 na sety.

IV. set

Vo štvrtom sete si obaja aktéri držali podanie, nepustili sa navzájom ani k brejkbalu. Za stavu 5:6 Zverev podával na udržanie sa v zápase a bez problémov si vynútil tajbrejk. Thierm viedol po dvojchybe súpera 2:0 a vzápätí loptička z rakety Zvereva skončila tesne mimo vyznačenú časť dvorca. Náskok 3:0 ešte nebol rozhodujúci. Zverev znížil na 3:4, ale bližšie sa už k súperovi nedostal. Víťazným obiehaným forhendom si Thiem utvoril tri mečbaly. Prvý ešte jeho súper skvelým podaním vymazal, ale druhý už nie.

Viac k témam: Australian Open 2020, Melbourne
Zdroj: Webnoviny.sk – Thiem vyradil Zvereva a vo finále Australian Open vyzve Djokoviča (video) © SITA Všetky práva vyhradené.