Termín pojednávania so sátorovcami presunuli, predseda senátu má zdravotné problémy

400391_sudca 676x402.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 5. marca (WebNoviny.sk) – Prezentáciou listinných dôkazov malo v utorok v Banskej Bystrici pokračovať prerušené hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou zvanou sátorovci.

Ku skutkom sa priznal iba Čonty aj Bugi

Člen senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici však oznámil, že predseda senátu má zdravotné problémy a pojednávanie bude pokračovať v pondelok 18. marca. Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici.

Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich jeden je na slobode, ostatní vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznal iba 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi.

Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Medzi obžalovanými je aj bývalý policajt Boris D. Ten vinu popiera a tvrdí, že sátorovcov poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Väčšine z nich hrozia doživotné tresty odňatia slobody.

Násilná a ekonomická trestná činnosť

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010.

Sátora zavraždili vlastní ľudia v decembri 2010 a jeho telo členovia gangu opakovane premiestňovali, aby ho polícia nenašla. Sátorovci súperili o priestor s gangom pápayovcov, ktorí v marci 1999 zahynuli v bare Fontána. Strelcov si mal objednať Ľudovít Sátor.

Niektorí z obžalovaných sátorovcov sú obvinení aj v prípade nedávno zadržaného starostu obce Dolný Chotár Františka D. a jeho dvoch spoluobžalovaných.

Viac k témam: Špecializovaný trestný súd SR, väzenie, zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Termín pojednávania so sátorovcami presunuli, predseda senátu má zdravotné problémy © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019