Ted Cruz ukončil kampaň, Donald Trump má cestu voľnú

Sanders zvíťazil v Indiane, Clintonová má však k nominácii bližšie. Indianapolis 4. mája (WebNoviny.sk) – Číslo dva v maratóne amerických republikánskych primárok Ted Cruz oznámil v noci na stredu v priamom televíznom prenose po jasnej porážke v Indiane ukončenie svojej kampane. Znamená to, že miliardár Donald Trump sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane kandidátom strany na funkciu amerického prezidenta.

„Hovoril som, že budem pokračovať, kým budem vidieť schodnú cestu k víťazstvu. Dnes večer však musím s ľútosťou povedať, že táto cesta sa zdá byť zahataná,“ povedal Cruz pred svojimi priaznivcami. Cruz v predchádzajúcich dňoch viedol pomerne agresívnu kampaň v Indiane, no ani to nestačilo na víťazstvo v tomto stredozápadnom štáte.

Trump musí teraz získať ešte približne 200 delegátov v zostávajúcich primárkach, avšak po víťazstve v Indiane, kde zobral najmenej 45 delegátov z 57, bolo pre Cruza už prakticky nemožné prekaziť mu jeho suverénne ťaženie, uviedla agentúra AP.

U demokratov zvíťazil Sanders

Utorkové demokratické primárky v americkom štáte Indiana vyhral vermontský senátor Bernie Sanders. Vyplýva to z dnes zverejnených odhadov televízie CNN. V čase, keď bolo v Indiane spočítaných 72 percent hlasov, Bernie Sanders získal 52,9 percenta hlasov, kým líderka celkového poradia Hillary Clintonová mala na konte 47,1 percenta hlasov.

Výsledok v Indiane však toho veľa nezmení v celkovom súčte, keďže demokrati prideľujú delegátov v jednotlivých štátoch podľa pomerného volebného systému. Pred súbojom v Indiane mala Clintonová zaistených 91 percent z celkového počtu delegátov potrebného na získanie demokratickej prezidentskej nominácie.

Skóre v Indiane naznačovalo, že Clintonová bude mať po tejto etape primárok 2208 delegátov, pričom na nomináciu je potrebných 2383. Bernie Sanders mal v tých istých chvíľach podľa prepočtov CNN iba 1439 delegátov.

Trump: Cruz bol čertovsky dobrý súper

Pravdepodobný budúci prezidentský kandidát Republikánskej strany Donald Trump vyhlásil, že Hillary Clintonová by bola „veľmi slabou prezidentkou“. Ukončenie volebnej kampane zo strany hlavného rivala Teda Cruza označil naopak ako „odvážnu vec“ v záujme vytvorenia jednoty v strane pred prezidentskými voľbami. O samotnom Cruzovi povedal, že to bol „čertovsky dobrý súper“. Dodal, že si nie je istý, či ho Cruz má rád alebo nie, avšak je si istý, že tohto „bystrého a tvrdého chlapíka čaká úžasná budúcnosť“.

Newyorský miliardár potom zvrtol reč na Clintonovú, ktorá sa črtá ako jeho pravdepodobná súperka v novembrových prezidentských voľbách. Obvinil ju, že chce zatvoriť bane v USA, kým on baníkom pomôže mať znova prácu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. mája 2016