Takáč: Alfou a omegou novely Trestného zákona je zrušenie ÚŠP a špeciálneho prokurátora Lipšica

461388_4o8a4792 676x451.jpg

11.2.2024 (SITA.sk) – Najpodstatnejšou súčasťou koaličných zmien trestného práva je zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) s tým, že ide o „alfu a omegu“ novely Trestného zákona.

„Je to zrušenie špeciálneho prokurátora pána Lipšica, ktorý tu tri a pol roka spolu s vládou Hegera a Matoviča robili bezprecedentné veci,“ vyhlásil Takáč. Ako ďalej povedal, verí, že novela vstúpi do platnosti.

„Je bezprecedentné, aby prezidentka päť minút po tom, čo bola táto novela schválená v parlamente, sa v zásade vyjadrí, že spraví všetko pre to, aby táto novela neprišla do platnosti. Je to podľa mňa pošliapavanie demokracie ako takej,“ skonštatoval minister.

V prípade, že v budúcnosti z aplikačnej praxe vyplynú problémy spojené s novelou, „čo sa týka jednotlivých sadzieb, premlčacích dôb a tak ďalej“, parlament ju môže podľa Takáča upraviť.

Podľa opozičného poslanca Mariána Čaučíka (KDH) preberá koalícia do Trestného zákona veci z iných krajín chaotickým spôsobom. „Ja by som to prirovnal, že ja to taký šalát bez receptu,“ skonštatoval Čaučík.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Novela Trestného zákona, Špeciálny prokurátor
Zdroj: SITA.sk – Takáč: Alfou a omegou novely Trestného zákona je zrušenie ÚŠP a špeciálneho prokurátora Lipšica © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2024