Syndróm zlomeného srdca môže vyvolať aj radosť

Podľa švajčiarskych odborníkov môže zriedkavé ochorenie srdca spúšťať viac podnetov, ako si vedci pôvodne mysleli.BRATISLAVA 3. marca (WebNoviny.sk) – Zriedkavé ochorenie Tako-tsubo kardiomyopatiu, známe ako syndróm zlomeného srdca, môžu vyvolať aj pocity radosti. Tvrdia to švajčiarski vedci v štúdii publikovanej v European Heart Journal. Doteraz sa pritom vedci nazdávali, že toto ochorenie spôsobujú iba negatívne pocity ako stres, hnev, smútok či strach.

Tako-tsubo kardiomyopatia je akútne krátkodobé zhoršenie stavu srdca, keď ľavá srdcová komora zmení svoj tvar. Syndróm sa prejavuje bolesťou v hrudníku a dýchavičnosťou. Ľudia, u ktorých prepukne, potrebujú okamžitú lekársku pomoc, no po odznení ťažkostí vo všeobecnosti nečelia žiadnym trvalým následkom.

Odborníci z Fakultnej nemocnice v Zürichu v novej štúdii naznačujú, že Tako-tsubo kardiomyopatiu môže spúšťať viac podnetov, ako si vedci pôvodne mysleli. Počas štúdie sledovali 1750 pacientov, pričom zistili, že u niektorých z nich ťažkosti so srdcom vyvolali pozitívne emócie vyvolané narodeninovou oslavou, svadbou syna, stretnutím s priateľom po 50 rokoch, narodením vnúčaťa, víťazstvom obľúbeného športového tímu, výhrou v lotérii či negatívnym výsledkom pri testovaní na iný zdravotný problém.

„Pacient s Tako-tsubo kardiomyopatiou už nie je klasický pacient so ‚zlomeným srdcom‘. Ochoreniu môžu predchádzať aj pozitívne emócie,“ priblížila členka výskumného tímu Jelena Ghadri. „Lekári by mali o tom vedieť a pamätať, že pacienti, ktorých hospitalizovali so znakmi srdcového infarktu ako bolesť a dýchavičnosť, no po šťastnej udalosti, môžu mať Tako-tsubo kardiomyopatiu rovnako ako pacienti s podobnými príznakmi po negatívnej emocionálnej udalosti,“ doplnila vedkyňa.

Napriek tomu odborníci upozornili, že radosť spôsobuje Tako-tsubo kardiomyopatiu podstatne menej často ako negatívne pocity, a to v jednom z dvadsiatich prípadov. Stres pritom stojí za týmto ochorením v troch štvrtinách všetkých prípadov. Vedci taktiež v štúdii uviedli, že Tako-tsubo kardiomyopatia najčastejšie postihuje ženy po menopauze.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.bbc.com.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. marca 2016