Svitko je blízko historického úspechu, naďalej ostáva druhý

Slovenský reprezentant Štefan Svitko siaha na najťažších pretekoch na svete na historický úspech.VILLA CARLOS PAZ 15. januára (WebNoviny.sk) – Slovenský motocyklový reprezentant Štefan Svitko má pred poslednou etapou 38. ročníka Rely Dakar na dosah vytúžené pódiové umiestnenie, historické pre Slovensko. Tridsaťtriročný jazdec na motocykli 450 Rally Replica KTM obsadil v piatkovej 12. etape zo San Juanu do Villa Carlos Paz s meraným úsekom 481 km štvrté miesto a v celkovom priebežnom hodnotení si nielenže udržal vynikajúcu druhú priečku, ale ešte aj zvýšil náskok pred svojimi prenasledovateľmi.

Do piatku tretí Francúz Antoine Méo mal 40 kilometrov pred cieľom problémy a musel zastaviť, napokon prišiel s odstupom 29 minút za Svitkom. Štvrtý Pablo Quintanilla chytil na slovenského reprezentanta manko takmer šiestich minút. Pre rodeného Žaškovčana bolo piatkové umiestnenie devätnástym v najlepšej päťke etapy na Rely Dakar, v tohtoročnej edícii už ôsmym – stredajšiu 10. etapu vyhral, raz bol druhý, raz piaty a päťkrát štvrtý.

Z víťazstva v 12. etape sa tešil Portugalčan Hélder Rodrigues, na Rely Dakar 2016 je to pre neho prvé víťazstvo a ôsme celkovo. Jazdec na motocykli Yamaha vyhral s veľkým náskokom 7:32 min pred lídrom priebežného poradia Tobym Priceom, na tretej priečke v cieli meraného úseku klasifikovali domáceho Argentínčana Kevina Benavidesa s odstupom 7:55 min. Štvrtý Svitko zaostal za víťazom o 9:48 min. Austrálčan Price celkovo vedie pred Svitkom o vyše 37 minút a víťazstvo mu zrejme už neujde. Slovenský reprezentant má pred poslednou etapou pred tretím Quintanillom viac ako 15-minútový náskok. Štvrtý Rodrigues je vzadu ešte o ďalšiu minútu.

Zvláštny incident sa udial Alainovi Duclosovi. Francúz, po štvrtku 20. v celkovom priebežnom poradí, si po páde dal dolu prilbu, aby mohol vykonať menšie opravy na svojom motocykli Sherco. Po chvíli chcel pokračovať, no helma mu zmizla. Stalo sa to asi na 290. kilometri a z bezpečnostných dôvodov nemohol pochopiteľne ísť ďalej a musel hľadať riešenie.

Slovensko má na trati zastúpenie aj v kategórii kamiónov. Členom českého trojčlenného tímu Bonver Dakar Project (č. 513) vo vozidle Tatra je navigátor Jaroslav Miškolci, v kamióne Man v inom českom zoskupení Offroadsport (č. 554) je v rovnakej pozícii Marek Sýkora.

Piatok ponúkol vôbec najdlhšiu etapu tohtoročného Dakaru, jazdci zdolali vyše 900 km, viac ako polovica z nich bola meraných. Výnimku mali kamióny. Išlo sa zo San Juanu do Villa Carlos Paz, v ktorom na tohtoročnom Dakare štartovala 2. etapa. Záverečná sobotňajšia etapa bude mať 180 meraných kilometrov, okrem toho účastníci absolvujú ďalších 518 km spojovacích úsekov. Nebude to však jednoduché, na jazdcov čakajú kľukaté cesty, rýchle pieskové pasáže či skalnaté sektory. Až po tomto si budú môcť vydýchnuť v cieli v Rosariu.

Rely Dakar 2016 – 12. etapa (San Juan /Arg./ – Villa Carlos Paz /Arg./, meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 481 km, kamióny 267 km) – piatok – neoficiálne výsledky:

Motocykle: 1. Hélder Rodrigues (Portug.) Yamaha 5:57:24 h, 2. Toby Price (Aus.) KTM +7:32 min, 3. Kevin Benavides (Arg.) Honda +7:55, 4. Štefan Svitko (SR) KTM +9:48, 5. Adrien van Beveren (Fr.) Yamaha +10:28, 6. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +15:23

Priebežne po 12. etape: 1. Toby Price (Aus.) KTM 46:13:26, 2. Štefan Svitko (SR) KTM +37:39, 3. Pablo Quintanilla (Čile) Husqvarna +53:10, 4. Hélder Rodrigues (Portug.) Yamaha +54:29, 5. Kevin Benavides (Arg.) Honda +57:28, 6. Antoine Méo (Fr.) KTM +1:14:50

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. januára 2016