Svetová obchodná organizácia rozhodla v prospech USA v spore s Čínou

384771_thinkstockphotos 969852932 676x451.jpg

ŽENEVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Panel Svetovej obchodnej organizácie (WTO) rozhodol v prospech USA v ich spore s Čínou týkajúcom sa poľnohospodárskych dotácií. Organizácia uviedla, že Peking prekročil limity WTO pri podpore producentov pšenice a ryže.

Panel WTO vo štvrtok uviedol, že Čína prekročila obmedzenia pre podporu v prípade týchto produktov v rokoch 2012 až 2015. USA podali sťažnosť v septembri 2016, čiže ešte pred tým ako administratíva prezidenta Donalda Trumpa prišla s kritikou čínskej obchodnej politiky a uvalila clá na čínske tovary v hodnote stoviek miliárd dolárov.

Washington v sťažnosti na pôde WTO argumentoval, že čínska podpora minimálnej ceny pre dva druhy ryže, pšenicu a kukuricu prekročili záväzky krajiny v rámci Svetovej obchodnej organizácie. Panel WTO však uviedol, že ceny kukurice klesli a dostali sa do súladu s limitmi ešte predtým, ako USA sťažnosť podali. Obe krajiny sa môžu voči rozhodnutiu WTO odvolať.

Viac k témam: Svetová obchodná organizácia (WTO)
Zdroj: Webnoviny.sk – Svetová obchodná organizácia rozhodla v prospech USA v spore s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2019