Do Spojených štátov prichádzajú kondolencie z mnohých krajín sveta. Orlando 13. júna (WebNoviny.sk) – Pri streľbe v nočnom gay klube v meste Orlando zahynulo v noci na nedeľu 50 ľudí a ďalších 53 ich utrpelo zranenia. Zranenia mnohých sú kritické. Prezident USA Barack Obama označil streľbu v orlandskom klube za „strašný masaker“.
Zdôraznil tiež, že hoci zatiaľ nie je jasné, čo presne páchateľa motivovalo, bol to podľa neho človek plný nenávisti a spáchal „teroristický čin“.
Obama dodal, že útok na ktoréhokoľvek občana USA je útokom na všetkých Američanov bez ohľadu na etnický pôvod, náboženstvo alebo sexuálnu orientáciu. Podľa amerických médií ide o najzávažnejší útok na americkej pôde od teroristických útokov z 11. septembra 2001.
Obrazom: Streľba v nočnom klube na Floride
Kondolencie prišli z celého sveta
Do Spojených štátov prichádzajú kondolencie z mnohých krajín sveta. Svoj šok a prejavy sústrasti vyjadrili britská kráľovná Alžbeta II. i britský premiér David Cameron. Izraelský prezident Reuven Rivlin v liste Obamovi ubezpečil, že po útoku na komunitu LGBT stojí Izrael po boku „amerických bratov a sestier“. Nemecká kancelárka Angela Merkelová zase uviedla, že je dôležité, aby sme po útoku v Orlande – i ďalších podobných – pokračovali „v našom živote plnom otvorenosti a tolerancie“.
Podľa palestínskeho premiéra Ramiho Hamdalláha je útok v Orlande „nezmyselným teroristickým činom z nenávisti“. Ubezpečil, že Palestínčania stoja v tomto ťažkom čase po boku amerického ľudu. Predstaviteľ afganskej vlády Abdalláh Abdalláh poukázal na to, že útok v Orlande vypovedá o tom, že „terorizmus nemá hranice, nesúvisí s náboženstvom a musí byť zničený“.
Kuvajtské ministerstvo zahraničných vecí ostro odsúdilo útok a zdôraznilo, že eskalácia podobných atentátov si vyžaduje, aby sa znásobilo úsilie medzinárodného spoločenstva a „tento odporný fenomén zlikvidovalo“. V podobnom duchu reagovalo aj katarské ministerstvo zahraničia i Spojené arabské emiráty. Egypt sa pridal ku krajinám, ktoré útok na Floride odsúdili, a dodal, že terorizmus je „nekompatibilný s princípmi a hodnotami ľudstva“.
Odporúčame:
Po útoku v Orlande sa Empire State Building ponorila do
Exmanželka prehovorila o zabijakovi z gay klubu, bol pobožný
Trump reagoval na masaker, vyzval Obamu na odstúpenie
Strelec z Orlanda neznášal homosexuálov, bol v hľadáčiku FBI
Islamský štát tvrdí, že útočník z Orlanda bol jeho členom
Video: Šialenec zastrelil v gay klube na Floride 50 ľudí
Niektorí útok aj schvaľovali
Sústrasť americkému ľudu vyjadrilo aj vedenie Číny, Japonska a Austrálie, ktorej premiér Malcolm Turnbull ubezpečil, že „spoločne, doma i v zahraničí, budeme bojovať proti terorizmu a brániť hodnoty našich slobodných národov“. Premiér prevažne moslimskej Malajzie Najib Razak vo svojej reakcii uviedol, že „islam rozhodne odmieta zabíjanie nevinných ľudí“.
Podľa reakcií z internetu však tento jeho názor nezdieľajú všetci Malajzijčania: objavili sa tam totiž aj takí, ktorí útok na nočný gay klub v Orlande schvaľovali, lebo obete boli „hriešnici“. Tieto repliky však iní používatelia okamžite odsúdili. Veľmi odmietavé reakcie na internete vyvolal aj dnešný titulok tureckého denníka Yen Akit k článku o streľbe v Orlande, ktorý jej dejisko – bar Pulse vyhľadávaný komunitou LGBT – označil za „zvrátené“.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
13. júna 2016