Svet odsúdil jadrový test KĽDR, kritika zaznela aj s Ruska

V prípade potvrdenia najnovšieho jadrového testu v KĽDR zahraničnými expertmi je možné očakávať sprísnenie sankcií voči tejto izolovanej krajine zo strany OSN, ako aj ďalšie zhoršenie jej vzťahov so susedmi.BRUSEL 6. januára (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v stredu oznámila nečakane skúšku „miniaturizovaného vodíkového jadrového zariadenia“, ktoré predstavuje pozdvihnutie tamojšej „jadrovej sily na ďalší stupeň“. Podľa vyhlásenia prečítaného v štátnej televízii bol tento test „dokonale úspešný“.

Odporúčame:

Otestovali sme vodíkovú bombu, chváli sa Severná Kórea

Vodíková bomba využívajúca dva stupne jadrovej reakcie má omnoho väčšiu silu ako jednoduchšie druhy jadrových zbraní, nevýhodou je však oveľa náročnejšia výroba. Svet štvrtý jadrový test KĽDR dôrazne odsúdil. V prípade jeho potvrdenia je možné očakávať sprísnenie sankcií voči tejto izolovanej krajine zo strany OSN, ako aj ďalšie zhoršenie jej vzťahov so susedmi.

Kritika zaznela aj z Ruska a Európskej únie

Podľa vyjadrenia hovorcu japonskej vlády Jošihida Sugu, ktoré cituje agentúra Reuters, bude Tokiu túto záležitosť riešiť v úzkom kontakte s partnermi v USA, Južnej Kórei, Číne a Rusku. „Toto je niečo, čo nemôžeme akceptovať. Dôrazne voči tomu protestujeme,“ povedal Suga na tlačovej konferencii. Japonský premiér Šinzó Abe následne označil severokórejský jadrový test za ohrozenie bezpečnosti Japonska, ktoré si vyžaduje tvrdú odozvu.

Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť Ned Price medzitým podľa agentúry AP uviedol, že vláda USA „je oboznámená so seizmickou aktivitou na Kórejskom polostrove v blízkosti známeho severokórejského zariadenia na jadrové testy, ako aj s tvrdeniami Pchjongjangu o jadrovom teste“. Biely dom zatiaľ odpálenie vodíkovej nálože nedokázal potvrdiť, Price však vyzval Severnú Kóreu na dodržiavanie svojich medzinárodných záväzkov a zdôraznil, že USA ju nebudú akceptovať ako jadrový štát.

Soul bude svojho suseda prísnejšie monitorovať

Organizácia Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO), ktorá monitoruje známky testovania jadrových zbraní vo svete, prostredníctvom svojho šéfa Lassinu Zerba potvrdila spozorovanie „nezvyčajnej seizmickej udalosti na Kórejskom polostrove“ s epicentrom pri objekte Pchungje-ri, kde Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) uskutočnila všetky tri predošlé jadrové skúšky.

Jadrový test dôrazne odsúdila taktiež Južná Kórea, ktorá chce ďalšiu odozvu konzultovať so svojimi spojencami a regionálnymi mocnosťami. Vláda v Soule krátko po zaznamenaní otrasov zvolala krízové zasadnutie rady pre národnú bezpečnosť, zatiaľ čo tamojšie ministerstvo obrany ohlásilo sprísnené monitorovanie KĽDR. Kritika zaznela aj z Ruska a Európskej únie, ktorá test označila za „závažné porušeníe“ medzinárodného záväzku tejto krajiny nevyvíjať jadrové zbrane.

Zasadne Bezpečnostná rada OSN

V súvislosti so skúškou vodíkovej bomby sa v stredu na žiadosť Spojených štátov a Japonska bude konať mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN). Začiatok mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady je naplánovaný na 11.00 h (17.00 h SEČ) a pravdepodobne sa uskutoční za zatvorenými dverami, uviedli pre Reuters viacerí diplomati, ktorí si neželali byť menovaní.

„V súvislosti s jadrovou skúškou, ktorú údajne uskutočnila KĽDR, požiadali Spojené štáty a Japonsko o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady,“ uviedla hovorkyňa americkej misie pri OSN Hagar Chemaliová. „Aj keď zatiaľ nemôžeme potvrdiť, že sa skúška uskutočnila, odsudzujeme akékoľvek porušovanie rezolúcií Bezpečnostnej rady a opätovne vyzývame Severnú Kóreu, aby si plnila svoje medzinárodné povinnosti a záväzky,“ dodala hovorkyňa.

Nemenovaný západný diplomat pre Reuters uviedol, že ak sa potvrdí, že Severná Kórea uskutočnila ďalšiu skúšku jadrovej zbrane, budú členovia BR OSN na svojom stredajšom zasadaní požadovať rozšírenie existujúcich sankcií uvalených na Pchjongjang.

NATO vyzvalo Severnú Kóreu, aby ukončila svoj jadrový program „Severná Kórea by mala úplne, overiteľne a nezvratne ukončiť všetky programy vývoja jadrových a balistických rakiet a vstúpiť do rozhovorov o likvidácii svojho jadrového potenciálu,“ uviedol podľa agentúry Reuters generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. januára 2016