Summit Donald Trump – Kim Čong-un zlyhal, podľa Ruska neboli ochotní dosiahnuť kompromis

404443_trump 2 676x451.jpg

HANOJ 28. februára (WebNoviny.sk) – Summit o jadrovom odzbrojení Kórejského polostrova zlyhal, pretože ani severokórejská, ani americká strana neboli ochotné pristúpiť na kompromis a robiť ústupky. Vo štvrtok to pre novinárov v Moskve povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Dohoda je jediným riešením

Rusko napriek tomu teší fakt, že rokovania nezlyhali úplne. Postráda však aspoň „malé kroky“ a flexibilitu, ktoré mohli viesť prinajmenšom k nejakému pokroku. Peskov však pripustil, že severokórejský jadrový program je komplikovaná problematika, „ktorú nemožno vyriešiť naraz„.

Podobne sa vyjadrilo aj čínske ministerstvo zahraničia, podľa ktorého sú strany napriek neúspechu na správnej ceste k politickej dohode, ktorá je „jediným možným riešením„.

Kancelária juhokórejského prezidenta označila zlyhanie rozhovorov za „nešťastné„, avšak rovnako vyjadrila nádej na pokračovanie „aktívneho dialógu“ medzi Washingtonom a Pchjongjangom.

Summit skončil skôr

Rokovania medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom v Hanoji sa vo štvrtok skončili o dve hodiny skôr, keďže sa im nepodarilo dospieť k dohode.

Trump povedal, že Spojené štáty neboli ochotné stiahnuť sankcie uvalené na severokórejský režim výmenou za jadrové odzbrojenie krajiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Summit Donald Trump – Kim Čong-un vo Vietname

Viac k témam: Hanoj, summit
Zdroj: Webnoviny.sk – Summit Donald Trump – Kim Čong-un zlyhal, podľa Ruska neboli ochotní dosiahnuť kompromis © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2019