Poslanec Martin Klus sa odvoláva na dohodu Európskej únie s Tureckom, podľa ktorej má Európska únia prijať toľko sýrskych utečencov z Turecka, koľko ekonomických migrantov vrátime do Turecka späť.BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Poslanec NR SR za SaS Martin Klus vyzýva predsedu vlády Roberta Fica, aby objasnil, či súhlasí s povinným mechanizmom prerozdeľovania utečencov, a teda s kvótnym systémom.
Podľa Klusa treba zatlačiť na Turecko
Ako ďalej povedal na tlačovej konferencii v Bratislave, odvoláva sa pritom na dohodu Európskej únie s Tureckom, podľa ktorej má EÚ prijať toľko sýrskych utečencov z Turecka, koľko ekonomických migrantov vráti do Turecka späť.
„Naša otázka teda znie, akým spôsobom budú títo sýrski utečenci prerozdeľovaní, a či Robert Fico nesúhlasil s tým, čo pred voľbami vo veľkej miere odmietal, a teda kvótny systém,“ povedal Klus.
Strana SaS preto vyzýva ministerstvo zahraničných vecí, aby odtajnilo informácie o tom, „akým spôsobom Robert Fico chránil záujmy Slovenska na európskom summite v Bruseli, kde bola témou dohoda medzi úniou a Tureckom a lídri ju odobrili“.
Podľa Martina Klusa je neakceptovateľné, ak pod „plášťom dohody“ medzi EÚ a Tureckom koná Turecko tak, že posiela utečencov späť do vojnovej Sýrie. Treba preto podľa neho zatlačiť na Turecko, pretože z humánneho dôvodu to nemožno dopustiť.
Klus spomenul aj spoločnú európsku tajnú službu
Martin Klus v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade Európskej únie poukázal i na to, že náš rezort diplomacie má možnosť aktívne vstúpiť do rokovaní so Sýriou, Irakom či Afganistanom. „Mali by sme sa ako budúci predseda rady únie pokúsiť o riešenie problémov tam, kde vznikajú,“ poznamenal. Ministerstvo zahraničných vecí by malo takisto počas predsedníctva predniesť tému nulovej tolerancie netolerancie, ktorá by sa mala stať podľa neho európskym riešením.
Poslanec za SaS spomenul i spoločnú európsku tajnú službu, o ktorej sa začalo opäť diskutovať po nedávnych teroristických útokoch v belgickom Bruseli. Tú je možné podľa neho vybudovať len v prípade superštátu či federácie, čím Európska únia dnes nie je. Treba podľa neho koordinovať aktivity súčasných tajných služieb, ktoré sú však stále vo veľkej miere autonómne a suverénne a niektoré informácie medzi sebou nezdieľajú.
„Komunikácia politických strán s vládou a jej jednotlivými rezortmi zvyčajne v parlamentných demokraciách beží cez parlament a nie cez tlačové konferencie, takže celkom nerozumieme takejto forme pokusu o politický dialóg. V tomto konkrétnom prípade celkom nerozumieme ani obsahu Vami citovaných vyjadrení, keďže závery Európskej rady predstavujú jej výsledok tak, ako sa na ňom dohodli všetky členské štáty. Tieto závery nie sú tajné, sú zverejnené a prístupné online,“ uviedol v reakcii hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Peter Stano.
V záveroch Európskej rady je podľa jeho slov okrem iného uvedené aj to, že dohoda s Tureckom nevytvára nové záväzky pre členské štáty v oblasti relokácií alebo presídľovania. „Preto podpora tejto dohody nie je v rozpore s dlhodobo deklarovanými princípmi a pozíciami SR. Čo sa týka slovenského predsedníctva v Rade EÚ, migrácia samozrejme bude jednou z priorít, čo hovoríme už pomerne dlho a niekto to zrejme len prepočul….“ uzatvára Stano.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
3. apríla 2016