Súdna rada podporila Procházku na sudcu Všeobecného súdu EÚ

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu.BRATISLAVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Bývalý predseda strany Sieť Radoslav Procházka sa dnes stal kandidátom na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Procházka, ktorého navrhla Slovenská advokátska komora, sa stal kandidátom Súdnej rady SR na tento post.

Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu

Súdna rada SR na pondelkovom zasadnutí rozhodovala medzi Procházkom a sudcom Najvyššieho súdu SR Ivanom Rumanom, ktorého nominovala členka Súdnej rady SR Alena Šišková. Kandidatúru Radoslava Procházku musí ešte odobriť vláda. Definitívne slovo bude mať poradný výbor v Luxemburgu.

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra.

Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas.

Neúspešný protikandidát Ivan Rumana je kariérny sudca

Radoslav Procházka v súčasnosti pôsobí ako poslanec Národnej rady SR a vedúci katedry Teórie práva a ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.

V minulosti pôsobil aj ako vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, bol zástupca SR pred súdmi EÚ v rokoch 2004-2006 a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie (2002-2004). Zastával aj funkciu poradcu Ústavného súdu SR (2001-2002), robil tiež pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnú helsinskú federáciu.

Neúspešný protikandidát Ivan Rumana je kariérny sudca, momentálne je predsedom senátu na Najvyššom súde SR. Absolvoval polročnú stáž na Súdnom dvore Európskej únie od septembra 2015 do februára tohto roka. Okrem iného prednáša na Justičnej akadémii, publikuje a venuje sa vedeckej činnosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016