Súd poslal do väzenia hackerov za softvér SpyEye

Škodlivý softvér SpyEye spôsobil finančným inštitúciám a jednotlivcom škodu vo výške takmer miliardy dolárov.WASHINGTON 21. apríla (WebNoviny.sk) – V Spojených štátoch poslal súd do väzenia dvoch hackerov z Ruska a Alžírska, ktorí vyvinuli a šírili škodlivý softvér SpyEye. Tento program spôsobil finančným inštitúciám a jednotlivom škodu vo výške takmer miliardy dolárov, oznámilo v stredu americké ministerstvo spravodlivosti.

Súd v Atlante, metropole štátu Georgia, vymeral 27-ročnému Alexandrovi Paninovi z Ruska – hlavnému autorovi softvéru – deväť a pol roka za mrežami. Rovnako starý Alžírčan Hamza Bendelladž, ktorý softvér šíril, dostal 15 rokov, uviedla agentúra Reuters.

Panina, ktorý vystupoval pod krycími menami Harderman a Gribodemon, zatkli v roku 2013 na letisku v Atlante. V januári 2014 sa priznal k 23 bodom obžaloby. Bendelladža, známeho pod prezývkou Bx1, zatkli v januári 2013 v Thajsku a ešte toho roku vydali do USA. V júni 2015 sa takisto priznal k 23 bodom obžaloby. Panin sa pred súdom priznal k vytvoreniu škodlivého softvéru, ktorým bolo možné získať osobné údaje z kreditných kariet a bankových účtov.

Podľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) v rokoch 2009-2011 predal program približne 150 klientom z celého sveta za 1000-8500 dolárov. Jeden z Paninových zákazníkov si vďaka programu „privyrobil“ 3,2 milióna dolárov. Podľa ministerstva spravodlivosti softvér SpyEye použili kybernetickí zločinci na infikovanie vyše 50 miliónov počítačov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016