Stúpli ceny ropy, striebro je na desaťmesačnom maxime

Zlato zdraželo o takmer dve percentá, dôvodom bolo oslabenie dolára po zverejnení údajov z americkej ekonomiky, ktoré boli horšie, ako sa predpokladalo.NEW YORK 20. apríla (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v utorok posilnili. Smerom nahor ich posunul štrajk zamestnancov ropného priemyslu v Kuvajte. Okrem toho rast globálnych akciových trhov, ktorý bol znakom ekonomickej stabilizácie v Číne, podporil dopyt po riskantnejších aktívach.

Londýnska ropa Brent si pripísala 2,6 % a uzavrela na úrovni 44,03 USD za barel. Cena ľahkej americkej ropy sa zvýšila o 3,3 % na 41,08 USD za barel. Štrajk pracovníkov ropného priemyslu v Kuvajte zredukoval ťažbu v krajine na 1,1 mil. barelov denne z úrovne 2,8 mil. barelov denne, na ktorej bola v marci. To zatienilo neúspech víkendových rokovaní hlavných ropných producentov v Dauhe o možnom zmrazenia ťažby.

Zlato v utorok zdraželo o takmer 2 % a cena striebra stúpla na 10-mesačné maximum. Dôvodom bolo oslabenie dolára po zverejnení údajov z americkej ekonomiky, ktoré boli horšie, ako sa predpokladalo. Počet začatých stavieb domov v USA v marci klesol a počet vydaných stavených povolení sa dostal na ročné minimum. Zlato bolo o 18:50 GMT vyššie o 1,8 %, a to na úrovni 1 252,77 USD za uncu. Cena striebra sa zvýšila o 4,3 % na 16,92 USD za uncu.

(1 EUR = 1,1343 USD)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. apríla 2016