Študenti môžu získať nový druh pôžičky, ale musia splniť jednu dôležitú podmienku

405074_gettyimages 667113798 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Do Fondu na podporu vzdelávania pribudne nový druh pôžičky (stabilizačná pôžička) ako formy sociálnej podpory vybraných skupín študentov vysokých škôl, ktorí štúdiom zvoleného študijného programu získajú kvalifikačný predpoklad na výkon povolania ohrozeného nedostatkom pracovných síl v Slovenskej republike.

Nedostatkové povolania

Ako sa píše v predkladanom materiáli, nedostatkové regulované povolania budú každoročne zverejnené v zozname nedostatkových povolaní. Zoznam bude vytvárať Inštitút vzdelávacej politiky (organizácia ministerstva školstva) v spolupráci s ministerstvom práce a s príslušným ústredným orgánom štátnej správy, do ktorého vecnej pôsobnosti bude výkon nedostatkového povolania patriť. Nový druh pôžičky schválila v stredu vláda.

Podľa ministerstva školstva je podnetom na predloženie návrhu novely zákona o fonde prioritná potreba prijať opatrenia na stabilizáciu zdravotníckych pracovníkov, najmä zdravotných sestier v systéme zdravotníctva. Jedným z týchto opatrení je poskytovanie pôžičky študentom študijného odboru ošetrovateľstvo prostredníctvom fondu.

Ako uviedol rezort školstva pre agentúru SITA, výška maximálnej sumy bude podľa návrhu zákona určená v dotačnej zmluve medzi ministerstvom školstva a Fondom na podporu vzdelávania.

Úroková sadzba nepresiahne štyri percentá

„Dĺžka splátkového obdobia bude závisieť od toho, koľkokrát počas štúdia bude študentovi stabilizačná pôžička poskytnutá a ako dlho, a či vôbec bude pracovať po ukončení štúdia v nedostatkovom regulovanom povolaní na území SR. Úroková sadzba sa navrhuje rovnaká ako pri ostatných druhoch pôžičiek, teda základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná v deň zverejnenia informácií zvýšená o tri percentuálne body a je rovnaká počas celej lehoty splatnosti. Výška úrokovej sadzby nesmie prekročiť štyri percentá,“ vysvetlilo ministerstvo.

Fond na podporu vzdelávania ako neštátny účelový fond poskytuje v súčasnosti pôžičky študentom vysokých škôl, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom v regionálnom školstve a zamestnancom vysokej školy, ktorí do dňa doručenia žiadosti dosiahnu vek najviac 35 rokov a sú vysokoškolskými učiteľmi, výskumnými pracovníkmi vysokej školy alebo umeleckými pracovníkmi vysokej školy.

Viac k témam: Fond na podporu vzdelávania, pôžička
Zdroj: Webnoviny.sk – Študenti môžu získať nový druh pôžičky, ale musia splniť jednu dôležitú podmienku © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2019