Stredná dĺžka života vzrástla od roku 2000 o päť rokov

Najväčší nárast zaznamenali africké krajiny, kde od roku 2000 do roku 2015 vzrástla stredná dĺžka života o 9,4 roka na 60 rokov.

Ženeva 19. mája (WebNoviny.sk) – Priemerná dĺžka ľudského života vzrástla od roku 2000 o päť rokov, čo je najrýchlejší nárast od 60. rokov 20. storočia, informovala dnes Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Stredná dĺžka života dosiahla vlani 71,4 roka. Podľa agentúry DPA to vyplýva z výročnej štatistickej správy WHO.
Najväčší nárast zaznamenali africké krajiny, kde od roku 2000 do roku 2015 vzrástla stredná dĺžka života o 9,4 roka na 60 rokov. Je to predovšetkým dôsledok zlepšenia zdravotnej starostlivosti o deti, lepšej kontroly šírenia malárie a zlepšenia prístupu HIV-pozitívnych ľudí k antiretrovirotikám.

Nárast strednej dĺžky života od roku 2000 zvrátil klesajúci trend z 90. rokov, keď epidémia AIDS znížila predpokladanú dĺžku dožitia v Afrike a východnej Európe.

WHO však upozornila, že pokrok je nerovnomerný – ľudia narodení v chudobných krajinách naďalej zomierajú v oveľa mladšom veku ako ľudia z bohatých krajín.

V 29 krajinách s vysokými príjmami, ktoré WHO zahrnula do svojho prehľadu, môžu terajší novorodenci očakávať, že sa dožijú najmenej 80 rokov, zatiaľ čo bábätká narodené v 22 subsaharských štátoch Afriky zomrú v priemere ešte pred dosiahnutím 60 rokov.

Generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová povedala, že je potrebné podporovať krajiny na ich ceste k všeobecnej zdravotnej starostlivosti založenej na silnej primárnej starostlivosti.

Mnohé krajiny Afriky a Blízkeho východu podľa WHO ešte stále neponúkajú ani základné zdravotné služby.
Najkratšiu strednú dĺžku života vo svete majú obyvatelia západoafrického štátu Sierra Leone. Ženy sa tam dožívajú v priemere 50,8 roka a muži 49,3 roka. Najdlhšie žijú ženy v Japonsku, dožívajú sa tam v priemere 86,8 roka.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. mája 2016