Strana Smer-SD sa označuje za nenahraditeľnú politickú silu

Cieľom najsilnejšej vládnej strany je zbaviť Slovensko fenoménu pracujúcej chudoby.

BRATISLAVA 18. septembra (WebNoviny.sk) – Smer-SD sa sám označuje za nenahraditeľnú politickú silu. „Bez sociálnej demokracie sa nedá zabezpečiť funkčný sociálny štát. Bez sociálnej demokracie všetky sociálne výdobytky budú zrušené, čoho dôkazom bola aj politika pravicových vlád na Slovensku,“ píše sa v ideových tézach, ktoré boli členom Smeru-SD predložené na diskusiu k programovej konferencii, ktorá bude v sobotu 24. septembra. Sociálna demokracia je podľa téz hrádza proti neoliberalizmu s tým, že úlohou Smeru-SD je viesť boje za tých najslabších.

Namiesto politiky triednej nenávisti, ku ktorej vedú neoliberálne reformy, Smer-SD ponúka sociálny zmier, sociálny dialóg, sociálny a demokratický korporativizmus, ktorý sa historicky spája s povojnovým Švédskom či Rakúskom. „Sociálni partneri musia mať priestor pre hľadanie kompromisov, musíme chrániť odbory, musíme ďalej posilňovať tripartitu. Naša cesta je poriadok, stabilita, sociálny zmier,“ uvádza sa v dokumente, ktorí môžu členovia Smeru-SD pripomienkovať do pondelka.

Odporúčame:

Smer bude schvaľovať program, tézy pripravili Paška s Blahom

Podľa Smeru-SD je neudržateľné, aby sa Slovensko naďalej rozvíjalo nerovnomerne. „Na jednej strane prosperujúca Bratislava, na druhej strane hladové doliny. Sociálna demokracia vždy bojovala proti nerovnosti – nielen medzi ľuďmi a spoločenskými triedami, ale aj medzi regiónmi a krajmi. Dnes musíme akútne riešiť regionálnu nerovnosť a venujeme tomu všetku našu energiu,“ sľubuje Smer-SD.

Cieľom najsilnejšej vládnej strany je zbaviť Slovensko fenoménu pracujúcej chudoby. „Sociálna demokracia je jediná politická sila, ktorá dokáže dať ľudom aj ekonomické možnosti, aj dôstojné mzdy. Nielen prácu, ale aj spravodlivú odmenu za prácu,“ uvádza sa v dokumente s tým, že Smer-SD bojuje proti nezamestnanosti, ale zároveň bojuje proti pracujúcej chudobe. „Na rozdiel od pravice nebudeme nikdy súhlasiť s filozofiou, že aj otročina je lepšia ako nezamestnanosť. Ide to aj inak – ekonomický rast a zamestnanosť sa dá skĺbiť so sociálnymi právami a dôstojnými mzdami. Ukázali sme, že to ide. Našim krédom je – sociálne a zodpovedne,“ píše sa v ideových tézach.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. septembra 2016