Stavbári pracovali na čierno a bez prehliadok, tvrdí Matovič

Ľudia, ktorí pracovali na stavbách diaľnic ako tesári, vykonávali túto prácu bez pracovných zmlúv a podľa lídra hnutia OĽaNO-NOVA Igora Matoviča mali mať aj falošné lekárske prehliadky.BRATISLAVA 14. decembra (WebNoviny.sk) – Zamestnanci, ktorí mali pracovať načierno na stavbách diaľnic, nielenže pracovali bez pracovnej zmluvy, ale aj na základe falošnej lekárskej prehliadky. Uviedol to dnes na brífingu líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič spolu s piatimi zamestnancami, ktorí na stavbách pracovali ako tesári.

Podľa Matoviča si takýto typ práce vyžaduje potvrdenie o lekárskej spôsobilosti. „Robili bez zmlúv, ale robili aj na základe falošných zdravotných prehliadok. Nikto z nich nebol na zdravotnej prehliadke, existujú len opečiatkované potvrdenia od falošnej lekárky z Čiech,“ povedal Matovič.

Odporúčame:

Diaľničiari zákon neporušili, čiernu prácu nepodporujú

Bývalí zamestnanci potvrdili, že pracovnú zmluvu za celé ich pôsobenie na stavbách nedostali. „Pri nástupe mi bolo povedané, že dostanem pracovnú zmluvu, ktorú som nevidel štyri mesiace, čo som tam robil. Za august som ešte stále nedostal výplatu,“ uviedol bývalý zamestnanec Daniel Fábry. Aj ostatní pracovníci potvrdili, že časť mzdy nedostali.

Poslanec za OĽaNO-NOVA Ján Marosz upozornil, že v slovenskej legislatíve je zamestnávanie bez pracovnej zmluvy chápané len ako priestupok. Hnutie preto požaduje, aby sa za nelegálne zamestnávanie zaviedla trestná zodpovednosť a aby sa pokuty, ktoré vymáha inšpektorát práce, zvýšili.

Okrem toho Marosz navrhol, aby sa register diskvalifikácií rozšíril aj o právnické osoby, o ktorých sa preukáže, že zamestnávajú ľudí načierno. Tým pádom by podľa neho tieto firmy nemohli participovať na zákazkách z verejných zdrojov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. decembra 2016