Starostom Londýna sa môže stať po prvýkrát moslim

Vzhľadom na blížiace sa referendum o zotrvaní Británie v EÚ, ktoré je vypísané na 23. júna, sú londýnske i regionálne voľby sledované veľmi pozorne. Londýn 5. mája (WebNoviny.sk) – Britskí voliči vo štvrtok rozhodujú o zložení nového parlamentu v Škótsku, národného zhromaždenia vo Walese a Severnom Írsku a miestnych zastupiteľstiev v Anglicku. Ako ďalej informovala BBC, v dnešný volebný „superštvrtok“ si občania viacerých miest vrátane Londýna a Bristolu budú voliť nových starostov. Obyvateľov Londýna na dôvažok čakajú i voľby poslancov mestského zastupiteľstva. Volebné miestnosti budú otvorené od 08.00 h do 23.00 h SELČ.

Londýnčana rozhodnú o nástupcovi charizmatického Borisa Johnsona. O jeho funkciu sa uchádzajú syn miliardára, konzervatívec Zac Goldsmith, a syn pakistanského šoféra autobusu, labourista Sadiq Khan, ktorý má podľa prieskumov dobré vyhliadky na úspech. Ak voľby naozaj vyhrá, bude prvým starostom Londýna moslimského vierovyznania.

Vzhľadom na blížiace sa referendum o zotrvaní Británie v EÚ, ktoré je vypísané na 23. júna, sú londýnske i regionálne voľby sledované veľmi pozorne. Ich výsledky totiž budú mať vplyv na dôveryhodnosť premiéra Davida Camerona, ktorý vedie kampaň za zotrvanie Británie v EÚ.

Výsledok dnešných volieb však bude dôležitý aj pre lídra opozičných labouristov Jeremyho Corbyna, ktorý od svojho zvolenia do čela strany vlani v septembri zápasí s kritikmi vo vlastných radoch. Corbynovi odporcovia sa domnievajú, že nebude schopný priviesť Labouristickú stranu k víťazstvu vo voľbách v roku 2020 a želajú si preto jeho odchod.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016