Stane sa Peter Sagan najlepšie zarábajúcim cyklistom sveta?

Imidž Petra Sagana je taký silný, že si môže pýtať veľa. Ak by mu vyplatili ročne v prepočte 6,67 miliónov amerických dolárov, stal by sa najdrahším a zároveň prvým ‚šesťmiliónovým‘ cyklistom na svete.MILÁNO 18. apríla (WebNoviny.sk) – Stane sa Peter Sagan v budúcom roku najdrahšie plateným cyklistom sveta? V takom prípade by možný záujemca musel vyložiť na stôl sumu 6 miliónov eur. S touto otázkou aj odhadom vyrukoval špecializovaný magazín VeloNews v súvislosti s možným finančným ocenením úradujúceho svetového šampióna na prestupovom trhu.

Odporúčame:

Video: Sagan sa skvele vyhol pádu, ostatní padali ako hrušky

Sagan sa vracia na horský bicykel, súťažiť bude aj v Česku

Ak Tiňkov skončí o Sagana bude boj

Sagan pred dvoma týždňami ovládol cyklistický monument Okolo Flámska, predtým vyhral aj prípravnú klasiku Gent-Wevelgem a bol len tesne druhý na E3 Harelbeke.

Video: Záver klasiky Gent-Wevelgem

To všetko z neho urobilo lídra rebríčkov UCI. Nečudo, že meno lídra tímu Tinkoff momentálne je vo svetovom pelotóne zárukou najvyššej kvality a teda aj žiadaným artiklom, ak sa koncom roka naplní hrozba ruského mecenáša Olega Tiňkova o konci finančnej podpory a tým aj zániku jeho cyklistického profitímu. „Žiada si veľa, ale nemôžem potvrdiť presnú sumu,“ povedal manažér tímu Trek-Segafredo Luca Guercilena pre VeloNews. Na otázku, či sa suma pohybuje okolo šiestich miliónov eur, opäť zostal pri vyjadrení diplomata: „Tá suma je možno vyššia, ale možno aj nižšia.“

Video: Saganov finiš na Okolo Flámska

Záujem o Sagana by mohol mať aj tím Trek

Ak by Saganovi vyplatili ročne v prepočte 6,67 mil. USD, stal by sa najdrahším a zároveň prvým „šesťmiliónovým“ cyklistom na svete. Pre porovnanie: dvojnásobný víťaz Tour de France Brit Chris Froome v januári podpísal predĺženie zmluvy na 4 milióny libier ročne, čo je 5,65 mil. USD. Ďalší Brit, šprintérsky kráľ Mark Cavendish, má s novým tímom Dimension Data podpísaný kontrakt na 2,25 mil. USD.

Podľa nedávnych informácií Cycling Weekly si Sagan spoločne so svojím talianskym agentom Giovannim Lombardim môžu od potenciálneho nového zamestnávateľa vypýtať 4 až 5 miliónov eur. Keďže je už takmer isté, že najväčšia hviezda Treku, 35-ročný Švajčiar Fabian Cancellara po tejto sezóne uzavrie svoju skvostnú kariéru, núka sa práve Sagan ako vhodná náhrada s výbavou výbušného šprintéra a stále sa lepšiaceho klasikára.

Treku by sa zišiel aj líder pre etapové preteky. V hre mal byť aj Talian Vincenzo Nibali, ktorý sa chystá opustiť Astanu. V prípade bývalého šampióna Giro d´Italia, Tour de France aj Vuelty však údajne prichádza do úvahy nový projekt v Bahrajne. „Máme záujem o jazdca pre celkovú klasifikáciu aj vhodný typ na klasiky. Možno angažujeme jedno a možno aj dve nové mená,“ pokračoval v opatrnom slovníku Guercilena.

Okrem Treku je o Sagana záujem v tímoch Etixx-QuickStep, BMC Racing či Giant-Alpecin. Všade však majú istú predstavu o finančnom strope, ktorý mu môžu poskytnúť. Podľa generálneho manažéra Etixxu Patricka Lefevera sú aj 4 milióny veľa. „Je to dvadsať percent môjho tímového rozpočtu a to ešte nezahŕňa sprievod, ktorý si so sebou dovedie,“ povedal Lefevere pre Het Laatste Nieuws.

Je aj rodeným zabávačom

Sagan nie je víťazom Tour de France a ani 26 etapových prvenstiev Marka Cavendisha na „Starej dáme“ takmer s určitosťou neprekoná. Jeho prednosti spočívajú v obrovskej univerzálnosti. Vie sa presadiť na klasických jednorazových pretekoch, ale aj dosiahnuť skvelé výsledky na menších etapových podujatiach, kde nie sú vysoké kopce.

V zbierke má okrem titulu majstra sveta aj štyri zelené dresy za celkový triumf v bodovacej súťaži na Tour de France, vlani v konečnej klasifikácii ovládol preteky Okolo Kalifornie, kde špurtoval najrýchlejšie až v 13 etapách. Je aj rodeným zabávačom, fanúšika nadchýna jeho jazda na zadnom kolese rovnako ako úprimné výpovede týkajúce sa sveta cyklistiky, ale aj šoubiznisu celkovo.

„Jeho imidž je taký silný, že momentálne môže vyrukovať na trhu s číslami, ktoré boli spomenuté. On nejazdí len preteky Grand Tours, ktoré trvajú mesiac, ako mnoho iných jazdcov. Svoju hlavnú časť sezóny začína na jarných klasikách a končí ju majstrovstvami sveta. A všade dokáže víťaziť. Aj preto je ako cyklista taký žiadaný,“ dodal Guercilena.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

18. apríla 2016