Športovci využívali meldónium na podporu sexuálnej aktivity

Svetová antidopingová agentúra (WADA) meldónium zakázala s platnosťou od 1. januára 2016 a odvtedy uviazlo v sieti kontrol najmenej 172 ‚pacientov‘ vrátane ruskej tenistky Marie Šarapovovej.MOSKVA 21. apríla (WebNoviny.sk) – Vynálezca momentálne asi najslávnejšieho prípravku na zozname zakázaných látok Ivars Kalvinš tvrdí, že meldónium užívali niektorí športovci na zlepšenie výkonnosti, nie však v pretekoch, ale v posteli. Liek vyvinuli ešte za sovietskych čias v Lotyšsku, určený bol na prevenciu a terapiu srdcových ochorení.

Svetová antidopingová agentúra (WADA) ho zakázala s platnosťou od 1. januára 2016 a odvtedy uviazlo v sieti kontrol najmenej 172 „pacientov“ vrátane ruskej tenistky Marie Šarapovovej. Pre veľké individuálne odchýlky vo vylučovaní látky organizmom však minulý týždeň WADA pristúpila ku kompromisu a vydala smernicu, podľa ktorej niektoré špecifické prípady nemusia byť posudzované ako porušenie pravidiel. Disciplinárne konania v celom rade ďalších káuz sú pozastavené.

„Veľa športovcov bralo meldónium nie ako látku zvyšujúcu fyzický výkon v súťaži, ale na zlepšenie sexuálnej aktivity,“ uviedol Ivars Kalvinš.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. apríla 2016