Sneh, ľad a dážď – z Aljašky sa blíži nebezpečná zimná búrka

Intenzívne sneženie predpovedali meteorológovia na stredozápade od Kansasu po Michigan. A zmes dažďa a snehu avizovali v Pensylvánii, štáte New York a na severovýchode USA.

Washington 28. decembra (WebNoviny.sk) – Rozsiahly poveternostný systém prinášajúci sneh, ľah a silný dážď bičoval dnes strednú časť Spojených štátov po víkendových výčinoch počasia, ktoré v siedmich amerických štátoch pripravili o život 43 ľudí.

Intenzívne sneženie predpovedali meteorológovia na stredozápade od Kansasu po Michigan. A zmes dažďa a snehu avizovali v Pensylvánii, štáte New York a na severovýchode USA, informovala tlačová agentúra DPA.
Uvedený poveternostný systém je zodpovedný za smrť najmenej 43 ľudí počas vianočného obdobia v dôsledku tornád, záplav a ďalších extrémov počasia.

Silné dažde vyvolali v nedeľu náhle záplavy v Illinois a Missouri, kde zahynulo 13 ľudí. V texaskom Dallase zabili tornáda v sobotu v noci podľa médií 11 ľudí. Celé obytné oblasti v blízkosti Dallasu premenili na trosky, vytvorili tam niekoľkokilometrový zničený koridor. V silných búrkach v troch juhoamerických štátoch – Mississippi, Tennessee a Arkansase – zomrelo na Prvý sviatok vianočný 17 ľudí. Dvoch ďalších mŕtvych oznámili v Alabame, informovala televízia ABC.

Rovnaký poveternostný systém priniesol do Nového Mexika sneh a spôsobil tam kalamitu. Mnohé cesty boli neprejazdné a miestami vznikli až dvojmetrové záveje.
Zatiaľ čo tornáda a dážď vznikli v dôsledku abnormálne teplého počasia, studený front prichádzajúci z Aljašky priniesol do Nového Mexika sneh.

Národná meteorologická služba dnes uviedla, že k stredozápadu a oblasti Veľkých jazier sa blíži drsné počasie so snehom, ľadom a intenzívnym dažďom. Pred zimnou búrkou varovala najmä Iowu, Wisconsin a časti priľahlých amerických štátov. Na pozore sa však majú mať aj obyvatelia New Yorku a ďalších štátov severovýchodu USA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. decembra 2015