Slovensko nepríde znížením dane o príjmy, čísla rozpočtovej rady sú podľa Danka „vycucané z prsta“

401119_andrej danko sns predseda narodnej rady sr 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. marca (WebNoviny.sk) – Rozpočet znížením sadzby dane z príjmov právnických osôb o žiadne zdroje nepríde. Tvrdí to predseda SNS Andrej Danko v reakcii na vyjadrenia predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ivana Šramka, že rozpočet verejnej správy znížením sadzby korporátnej dane na 15 % a znížením DPH na všetky potraviny na 10 % príde o 1,35 mld. eur. Zo samotného zníženia dane z príjmov právnických osôb by pritom podľa rozpočtovej rady hrozil výpadok 800 mil. eur.

Výpadky príjmov sa nepotvrdili

Podľa Andreja Danka sa totiž avizované výpadky daňových príjmov nepotvrdili ani pri predošlom znižovaní sadzby korporátnej dane. „Pán Šramko ukazuje svoju neodbornosť, lebo keď sme znižovali daň z príjmu, hovorilo sa, že štátny rozpočet príde pri znížení dane o 1 percentuálny bod o 100 mil. eur, opak bol pravdou,“ uviedol pre agentúru SITA predseda SNS.

Ako dodal, pri znižovaní daní z príjmov totiž podľa neho platí rovnica, že čím je sadzba nižšia, tým je výber dane vyšší. „Pán Šramko si vycucal z prsta čísla a verím, že keď budú dane nižšie, výber bude vyšší,“ dodal Danko.

SNS minulý týždeň informovala, že pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu Národnej rady SR, päť zásadných návrhov zákonov. Konkrétne ide o zníženie dane z príjmov právnických osôb na 15 % s účinnosťou k 1. januáru 2020, zníženie dane z pridanej hodnoty na všetky potraviny na 10 %, zníženie DPH pre printové médiá na 10 %, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zavedenie povinnosti uvádzať pôvod mäsa aj v reštauračných a stravovacích zariadeniach.

Opustenie vyrovnaného hospodárenia

Ministerstvo financií SR na tieto vyhlásenia obratom reagovalo, že by to znamenalo opustenie cieľa vyrovnaného hospodárenia, čo je jeden z bodov Programového vyhlásenia vlády a že takéto návrhy preto musia byť predmetom koaličnej dohody.

Potrebu prerokovať podobné návrhy na pôde koaličnej rady prezentovala aj samotná strana Smer-SD. Premiér Peter Pellegrini na margo navrhnutých opatrení pripomenul, že diskutovať sa dá o akýchkoľvek návrhoch, treba však na druhej strane povedať, odkiaľ ich chceme financovať.

Viac k témam: dane, RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko nepríde znížením dane o príjmy, čísla rozpočtovej rady sú podľa Danka „vycucané z prsta“ © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2019