Slovensko chce pomôcť s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine, rokuje o pristúpení do medzinárodného tímu

483388_russia_ukraine_war_day_in_photos_84165 3881d8098cb54f52a18ef5706e74e221 676x451.jpg

22.5.2022 (Webnoviny.sk) – Generálna prokuratúra SR (GP SR) naďalej rokuje o prístupe do spoločného tímu Európskej únie (EÚ), ktorý bude pomáhať s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Medzinárodný tím

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa GP SR Jana Tökölyová, generálna prokuratúra prejavila záujem o účasť vo vyšetrovacom tíme.

O možnosti prístupu do medzinárodného tímu informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) na tlačovej besede s eurokomisárom pre justíciu Didierom Reyndersom. Ten navštívil Slovensko 28. apríla a požiadal Slovensko o našu účasť v tomto tíme.

Zbieranie dôkazov

Prokurátorka generálnej prokuratúry začala 8. marca v súvislosti s vojnou na Ukrajine trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin neľudskosti, obzvlášť závažný zločin používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja a obzvlášť závažný zločin vojnového bezprávia.

GP SR tak urobila v spolupráci s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Eurojust-om, ktorý koordinuje zber informácií a postup trestných stíhaní v jednotlivých krajinách.

Účelom trestného konania je zadokumentovať dôkazy o vojnových zločinoch, a to predovšetkým od utečencov, ktorí mohli byť ich priamymi svedkami a obeťami.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové zločiny, Vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko chce pomôcť s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine, rokuje o pristúpení do medzinárodného tímu © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2022