Slovenskí komunisti použili Suchého pieseň bez jeho súhlasu

Komunisti boli aj v minulosti zvyknutí znárodňovať ľuďom majetok, takže ani nie som prekvapený, uviedol na margo záležitosti Suchý. Praha 21. decembra (WebNoviny.sk) – Komunistická strana Slovenska (KSS) použila vo svojom predvolebnom spote pieseň českých umelcov Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Zčervená. A urobila to bez vedomia Suchého (84).

„Komunisti boli aj v minulosti zvyknutí znárodňovať ľuďom majetok, takže ani nie som prekvapený, že ich to stále drží,“ povedal pre český denník Právo Suchý, ktorého dnes citoval aj portál Novinky.cz.

Suchý však dodal, že záležitosť bude riešiť. Už dnes sa chce obrátiť na Ochranný zväz autorský (OSA), aby mu s prípadom pomohol. „Ide o porušenie všetkých pravidiel,“ vyhlásil Suchý, s ktorým sa KSS vôbec neskontaktovala. Autorom piesne z roku 1963 je legendárna dvojica tvorcov z pražského divadla Semafor, Jiří Šlitr a Jiří Suchý. Spoločne so Suchým ju naspieval Jiří Jelínek.

V predvolebnom, necelú minútu trvajúcom spote KSS s názvom „Volím červenú“ sa objaví samotný Suchý a spieva: „Stojí tu tichá a zmatená, bez falše a bez věna, ze všech nejvíc se mi líbí, že je červená.“ Potom sa objaví logo strany a veľká číslica 14, teda volebné číslo KSS v parlamentných voľbách, ktoré sa budú v marci konať na Slovensku. Nasleduje ešte slovo socializmus a hviezda, kosák a kladivo na červenom podklade.

Na spot upozornila denník Právo slovenská čitateľka, ktorá poukázala na paradox, že český umelec mal kritický názor na komunistický režim. V nedeľu už spot z webovej stránky KSS zmizol, dodali Novinky.cz.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. decembra 2015