Slováci si prevzali šeky za olympiádu, najviac získal Tóth

Najúspešnejší reprezentanti si na galavečere v Šamoríne prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestnenia v celkovej výške 339 500 eur.

ŠAMORÍN 28. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenský olympijský výbor urobil v piatok večer športovú bodku za účinkovaním výpravy spod Tatier na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Najúspešnejší reprezentanti si na galavečere v Šamoríne prevzali symbolické šeky na odmeny za popredné umiestnenia v celkovej výške 339 500 eur, členovia ich realizačných tímov dostali navyše spolu 73 920 eur. Na vyplatení celkovej sumy 413 420 eur sa rovným dielom podieľajú SOV a štát prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Zo slovenských športovcov si individuálne najviac vybojoval Matej Tóth, ktorému za zlatú medailu v chôdzi na 50 km na účet poputuje 45-tisíc eur. „Veľmi si cením krásne privítanie od slovenských fanúšikov. Nikdy som nečakal, že práve mňa raz budú na námestiach vítať tisíce ľudí. My Slováci sme boli v Riu skutočne jeden tím, cítil som to už pred štartom a aj na trati, kde ma povzbudzoval takmer každý člen našej výpravy,” povedal na pódiu 33-ročný Nitran Tóth.

Obrazom: Matej Tóth získal zlatú olympijskú medailu

Vlček prezradil radu, ktorú dáva mladým

Druhé miesto v rýchlostnej kanoistike K4 na 1000 m prinieslo štvorici Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka spolu 113 750 eur. Motivácia do ďalšej kariéry 34-ročnému Vlčekovi nechýba: „Stále ma to baví. Máme dvoch nových fantastických partnerov, ktorých treba ešte niečo naučiť, no sú naozaj úžasní.“ Rodák z Komárna pri preberaní ocenenia prezradil aj radu, ktorú odovzdáva mladým športovcom. „Som toho názoru, že si netreba hneď na začiatku stanoviť vysoké ciele. Musíte robiť postupné kroky, nemôžete hneď ísť iba po olympijskom úspechu,” vyhlásil.

Zlato bratrancov Škantárovcov vo vodnom slalome C2 ocenili sumou 78 750 eur. „Medaila bude u nás doma samozrejme visieť na čestnom mieste, no v skutočnosti patrí všetkým našim priaznivcom,” povedal na slávnostnom podujatí mladší z dvojice Ladislav. Matej Beňuš si za striebro vo vodnom slalome C1 mužov prebral šek na 35-tisíc eur.

Strelcovi Jurajovi Tužinskému za 4. miesto vo vzduchovej pištoli 60 odovzdali šek na 15-tisíc eur. Rovnakú sumu si prevzala Jana Dukátová, ktorá sa vo vodnom slalome K1 žien umiestnila takisto na štvrtej pozícii. „Štvrté miesto je vždy strašne kruté. Zmieriť sa s tým olympijským bolo ťažké, ale každým dňom sa z neho teším stále viac. Je to pre mňa veľká motivácia potiahnuť to až do Tokia 2020. Keby som získala medailu, tak by som možno už aj uvažovala o konci kariéry,” uviedla pri preberaní šeku 33-ročná Bratislavčanka Dukátová.

Obrazom: Škantárovci získali na olympiáde zlatú medailu

Ocenili umiestenie do prvej osmičky

Iba 19-ročný talentovaný Jakub Grigar, ktorý skončil vo vodnom slalome kategórie K1 mužov piaty, si vďaka svojmu úspechu pod piatimi kruhmi prilepší o 10-tisíc eur. Rovnako 10-tisíc vyplatia atlétovi Marcelovi Lomnickému za 5. miesto v hode kladivom.

Vedenie SOV sa rozhodlo finančne odmeniť tých reprezentantov, ktorí sa v Riu umiestnili vo svojich disciplínach v prvej osmičke. Šeky si teda prebrali aj strelec Pavol Kopp (6000 eur) a rýchlostný kanoista Peter Gelle (4000 eur). Dvojica Erik Vlček a Juraj Tarr si síce oveľa viac cení striebro z kategórie K4, no spoločne prevzali aj šek na 7-tisíc eur za 8. miesto v „kádvojke”.

Hostia na galavečere v Šamoríne potleskom ocenili odchádzajúceho prezidenta SOV Františka Chmelára. „Každé olympijské hry sú výnimočné. V Riu sme mali úžasný tím. Olympionici sú obrovským prínosom pre spoločnosť, dvíhajú latku ľudských možností stále vyššie a obohacujú tak našu kultúru a civilizáciu,” povedal na pódiu. Slovenská olympijská výprava mu ako darček odovzdala vestu s vyšitými logami všetkých deviatich OH, počas ktorých bol Chmelár šéfom slovenského olympijského hnutia. „Keďže mi tento dar odovzdáva Danka Barteková, verím, že je tá vesta aj nepriestrelná,” zavtipkoval 70-ročný funkcionár.

Obrazom: Slovenský štvorkajak si na olympiáde vypádloval striebro

Tóthovho trénera ocenili strieborným odznakom

Na záver ocenili úspešných športovcov i niektorých ďalších členov olympijskej výpravy aj vyznamenaniami SOV. Zlaté kruhy SOV, ktoré sú určené olympijským víťazom, dostali atlét Matej Tóth a vodní slalomári Ladislav Škantár a Peter Škantár. Strieborné kruhy SOV pre strieborných medailistov dostal vodný slalomár Matej Beňuš a rýchlostní kanoisti Denis Myšák a Tibor Linka. Ďalší dvaja členovia strieborného štvorkajaka Erik Vlček a Juraj Tarr už rovnaké ocenenie získali po OH 2008 v Pekingu. V Šamoríne si spoločne s trénerom Škantárovcov i Beňuša Jurajom Minčíkom prevzali Zlatý odznak SOV.

Strieborným odznakom SOV ocenili trénera chodca Tótha Mateja Spišiaka, rovnaké ocenenie dostal tréner štvorkajaka Peter Likér. Bronzový odznak SOV získali vodná slalomárka Jana Dukátová (v Riu štvrté miesto, predtým v Londýne 2012 šieste), lekár slovenských strelcov Wilbert Recabarren, fyzioterapeuti Pavel Belička a Denis Freudenfeld či veľvyslanec SR v Brazílii Milan Cigáň. Medailu SOV si prebrali piati olympionici, ktorí na OH skončili v prvej osmičke – strelci Juraj Tužinský a Pavol Kopp, atlét Marcel Lomnický, vodný slalomár Jakub Grigar a rýchlostný kanoista Peter Gelle. Čestné uznanie SOV získal masér výpravy Roman Janoška.

Prehľad odmien pre slovenských športovcov za úspechy na OH 2016 v Riu de Janeiro:

1. miesto Ladislav a Peter Škantárovci (vodný slalom – C2) spoločná odmena 78 750 eur
1. miesto Matej Tóth (atletika – chôdza na 50 km) 45 000 eur
2. miesto Matej Beňuš (vodný slalom – C1 mužov) 35 000 eur
2. miesto Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka (rýchlostná kanoistika – K4 na 1000 m) spoločná odmena 113 750 eur
4. miesto Juraj Tužinský (športová streľba – vzduchová pištoľ 60) 15 000 eur
4. miesto Jana Dukátová (vodný slalom – K1 žien) 15 000 eur
5. miesto Jakub Grigar (vodný slalom – K1 mužov) 10 000 eur
5. miesto Marcel Lomnický (atletika – hod kladivom) 10 000 eur
7. miesto Pavol Kopp (športová streľba – ľubovoľná pištoľ 60) 6 000 eur
8. miesto Peter Gelle (rýchlostná kanoistika – K1 na 1000 m) 4 000 eur
8. miesto Erik Vlček, Juraj Tarr (rýchlostná kanoistika – K2 na 1000 m) spoločná odmena 7000 eur

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. októbra 2016