Slováci si dovolenku vyberajú najmä na internete

Z prieskumu Slovenskej agentúry pre cestovný ruch vyplýva, že až 83 % Slovákov za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky označilo internet. BRATISLAVA 10. decembra (WebNoviny.sk) – Dovolenkové katalógy sú na ústupe. Až 83 % Slovákov označilo za hlavný zdroj informácií pri výbere dovolenky internet. Na základe odporúčaní známych a recenzií sa rozhoduje 41 % opýtaných.

Podľa televízie sa rozhoduje 14 % ľudí. Katalógy cestovných kancelárií označilo len 13 % a tlač 10 % respondentov. Vyplýva to z prieskumu dovolenkového správania Slovákov, ktorý na vzorke 2 426 respondentov realizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR).

Slováci najradšej dovolenkujú v Tatrách

Ako ďalej SACR informovala, v porovnaní s obdobím spred piatich rokov, vzrástol podiel on-line médií pri vyhľadávaní informácií o 4 %. Z prieskumu tiež vyplýva, že aj v kategórii ľudí nad 46 rokov dominuje internet, pričom táto skupina vo väčšej miere využíva aj klasické katalógy cestovných kancelárií.

Podľa prieskumu Slováci najradšej dovolenkujú vo Vysokých Tatrách (54 %), na Liptove (40 %) a Orave (28 %). U mladých ľudí do 25 rokov dominuje Spiš a Bratislava. Viac ako polovica Slovákov trávi podľa SACR dovolenku turistikou na horách, pričom pobyt v prírode dominuje u všetkých vekových kategórií. Nasleduje poznávanie pamiatok a zábava pri vode a potom wellness pobyty.

Slovákov ovplyvňuje najmä kvalita

Agentúra zisťovala aj to, ako často zvyknú Slováci dovolenkovať. Podľa prieskumu takmer 70 % opýtaných trávi dovolenku na Slovensku viac ako raz ročne, pričom častejšie pobyty preferujú najmä ľudia do 35 rokov. Polovica Slovákov strávi na dovolenke štyri až sedem dní, 35 % jeden až tri dni a 12 % osem až štrnásť dní.

Na otázku, čo najviac ovplyvňuje rozhodnutie stráviť dovolenku na Slovensku, 41% respondentov označilo kvalitu, nasledovala cena (40 %), dopravná dostupnosť (34 %) a zvýhodnené balíčky služieb (18 %). V porovnaní s obdobím spred piatich rokov kladú návštevníci väčší dôraz na kvalitu, bezpečnosť a zvýhodnené balíky služieb, uzavrela SACR.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. decembra 2016