Slováci chcú na šampionáte v Rusku kráčať od zápasu k zápasu

Kapitánom slovenskej hokejovej reprezentácie na svetovom šampionáte v Rusku bude Andrej Sekera, obranca dlhodobo pôsobiaci v zámorskej NHL.BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentácia v sobotu 7. mája 2016 načne v ruskom Petrohrade už tretiu desiatku účastí v elitnej kategórii hokejových majstrovstiev sveta. Slováci po prieniku medzi absolútnu špičku štartovali doteraz na dvadsiatich svetových šampionátoch, prvýkrát v roku 1996 v Rakúsku.

VŠETKO O MAJSTROVSTVÁCH SVETA V HOKEJI 2016

Teraz sa vracajú na miesto, kde o štyri sezóny neskôr získali prvú medailu z veľkého podujatia, petrohradské striebro z roku 2000 odštartovalo úspešnú éru slovenského hokeja. Kým vtedy bol koučom tímu SR Ján Filc, tentoraz ho do Petrohradu privádza tréner Zdeno Cíger, ktorý bolo v rokoch 1997 – 1999 kapitánom reprezentácie na MS.

Pri tvorbe mužstva tréneri stále narážali na problém

Keď sa tento martinský rodák stal v lete 2015 stal kormidelníkom národného mužstva, vedel, že ho nečaká ľahká úloha. Poprední slovenskí hokejisti štrajkovali, neboli spokojní s priebehom volieb prezidenta SZĽH a odmietali reprezentovať. Postupne sa situácia upokojila a Cíger mal k dispozícii omnoho viac hráčov. Na MS si však vybral väčšinou tých hokejistov, ktorí počas sezóny absolvovali jednotlivé turnaje. Mužstvo si na šampionát poskladal s menšími komplikáciami, od začiatku deklaroval snahu o čo najmladší tím a s takým ide aj na MS.

KOMPLETNÝ PROGRAM MS V HOKEJI 2016

„Pred turnajom nebudem hovoriť, čo by malo byť alebo čo bude. Musíme myslieť len na prvý duel a od jeho začiatku hrať disciplinovane. Chceme splniť isté ciele a na to sú potrebné výsledky, inak by to celé nemalo význam. Dúfam, že chalani to správne pochopia a na šampionáte do toho dajú všetko. Dali sme dokopy istý tím. Takto sme to čakali a tak to aj dopadlo. Neočakávali sme, že by išli nejakí starší hráči. Pred majstrovstvami sveta, samozrejme, cítim tlak, veď máme istú zodpovednosť voči národu. Názory zvonka sú síce skeptické, no my si musíme všímať len sami seba a sústrediť sa na našu hru, aby sme predvádzali trpezlivý hokej a vydali zo seba maximum. Každý sa s tlakom vyrovnáva po svojom. Všetko bude záležať na tom, ako nám to pôjde na ľade,“ povedal Zdeno Cíger pred odletom do Ruska a pokračoval: „Pred šampionátom je zbytočné hovoriť o konkrétnom cieli. Musíme myslieť na prvý duel a postupne kráčať ďalej. Musíme robiť malé kroky a z toho môže vzniknúť nejaký konečný výsledok. Ak zvládneme prvý zápas, potom nám stúpne psychika a ľahšie sa nám bude kráčať.“

Za najťažšiu úlohu považoval kouč Cíger skladanie tímu do oznámenia záverečnej nominácie. „Pred začiatkom šampionátu už nemám veľkú dilemu. Pri tvorbe mužstva sme stále narážali na nejaký problém, či už zranenia alebo ospravedlnenia. V tomto už teraz máme jasno a len ladíme formu na prvý duel. Máme vo výbere hneď niekoľko zaujímavých dvojičiek, ktoré môžu spolu fungovať. Ďalšie veci sa môžu prehadzovať. Všetko bude záležať na tom, ako sa chlapcom bude dariť v zápasoch,“ prezradil.

Najskúsenejším a najstarším článkom slovenského tímu je obranca Dominik Graňák

Po vydarenej klubovej sezóne, v ktorej získal český titul s Libercom a v miestnej extralige patril medzi najproduktívnejších hráčov, si na reprezentačnej úrovni predĺžil súťažný ročník útočník Martin Bakoš.

Dvadsaťšesťročný rodák zo Spišskej Novej Vsi pred odletom na MS nepremýšľal nad tým, čo by Slováci mohli v Rusku dosiahnuť. „Nedávam si žiadne ciele, aby som na seba nevytváral tlak. Klubová sezóna bola super, no teraz sa sústredíme na prvý zápas na MS. Stále je to len hokej. Myslím si, že keď budeme hrať so srdcom, tak to dopadne dobre,“ poznamenal Martin Bakoš, ktorý spolu s Martinom Réwayom a Markom Daňom vytvoril prvý útok slovenského mužstva. „Verím, že na šampionáte nám to pôjde. Neberiem to však tak, že my sme elitná formácia. Máme veľmi vyrovnané útoky a verím, že v každom zápas aspoň jeden poriadne zaberie a ako tím budeme víťaziť,“ dodal.

Najskúsenejším a najstarším článkom slovenského tímu je obranca Dominik Graňák, ktorého čaká už jedenásty svetový šampionát. Po dlhej príprave sa aj on tešil na začiatok MS. „Aj keď sme s tímom niektorí už šesť týždňov, až teraz sa to všetko začína.“ Keďže na nadnárodnej úrovni nazbieral spomedzi všetkých najviac skúseností, má šancu ich posunúť ďalej. „Mladším hráčom môžem maximálne poradiť to, ako si nepripúšťať zvýšený tlak. Našou hlavnou devízou na MS by ako vždy mal byť tímový výkon a dobrá partia,“ doplnil Graňák.

Kapitánom tímu SR na MS bude Andrej Sekera, obranca dlhodobo pôsobiaci v zámorskej NHL. „Každé mužstvo potrebuje mať trochu šťastia, my nie sme výnimka. Sústredíme sa na prvý duel, ktorý je pre nás dôležitý. Chceme ho vyhrať a potom budeme pokračovať ďalej. Každý chce postúpiť do štvrťfinále, ale nemôže tam byť každý. Pokúsime sa urobiť všetko pre to, aby sme sa tam dostali. Máme mladé mužstvo, my, starší hráči, sa pokúsime mladších v istých veciach usmerniť. Ak to pochopia, tak máme solídnu základňu na to, aby to štvrťfinále bolo reálne,“ myslí si Sekera.

Kapitán zvykne predniesť pred kabínou príhovor, v ktorom spoluhráčov vyburcuje či usmerní. „Myslím si, že veľa hovoriť netreba. Bude to asi stále o tom istom, ako aj pred prípravným duelom. Čo ako hrať, nerobiť somarinky, hrať jednoducho, účelne a dobre vzadu,“ dodal.

Tieto správy prinášame s podporou internetových stávok eTIPOS.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016