Slováci chcú bohaté Vianoce, často aj za cenu zadlženia

Firma Kruk predpokladá, že priemerné náklady na oslavy vianočných sviatkov prekročia hranicu 500 eur.BRATISLAVA 12. decembra (WebNoviny.sk) – Polovica Slovákov síce má dosť peňazí na bežnú prevádzku domácnosti, no väčšie výdavky im spôsobujú problémy. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Kruk, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov. Pätnásť percent Slovákov v prieskume uviedlo, že si v krátkom čase vezme pôžičku, okrem iného na nákup vianočných darčekov. Firma Kruk predpokladá, že priemerné náklady na oslavy vianočných sviatkov v tomto roku prekročia hranicu 500 eur.

Podľa údajov spoločnosti si ľudia najčastejšie požičiavajú sumy vo výške 400 až 800 eur. „Slováci chcú osláviť bohaté Vianoce a nakúpiť veľa darčekov. Často však za cenu zadlženia alebo následných problémov s bežnými výdavkami. Z našich skúseností zo susediacich krajín však vyplýva, že napríklad Poliaci sa s blížiacim koncom roka, naopak, snažia svoje záväzky vyrovnať a do nového roku vstúpiť s menšou finančnou záťažou,“ hovorí Markéta Kolářová, tlačová hovorkyňa spoločnosti Kruk.

Predvianočný čas je podľa firmy Kruk spojený aj s impulzívnymi nákupmi, motivovanými značnými zľavami obchodníkov v internetových i kamenných obchodoch v rámci tzv. čierneho piatka i ďalších zľavových akcií. Podľa údajov spoločnosti 48 % Slovákov neodolá lákavému nákupu ani v situácii, keď nemajú dostatok peňazí. Prieskum sa uskutočnil v októbri tohto roka na vzorke 1000 respondentov vo veku 16 až 65 rokov internetovou anketou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. decembra 2016