Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane, Kim Čong-un pohrozil aj jadrovými strelami (video)

449591_north_korea_party_anniversary_37445 87002698b1144201838f546e9e7b313c 676x434.jpg

10.10.2020 (Webnoviny.sk) – Armáda Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) predstavila na vojenskej prehliadke pri príležitosti 75. výročia vzniku vládnej Kórejskej strany práce nové zbrane.

Medzikontinentálne strely aj tisícky vojakov

Medzi nimi okrem iného masívnu, pravdepodobne, medzikontinentálnu balistickú raketu či pokročilé strely na tuhé palivo. Na podujatí, ktoré sa uskutočnilo na námestí Kim Il-songa v Pchjongjangu, tiež nechýbali tisícky vojakov, tanky, obrnené vozidlá a iná vojenská technika.

Severokórejský líder Kim Čong-un počas prehliadky varoval, že by mohli „plne zmobilizovať“ ich jadrové sily, ak niekto KĽDR ohrozí. Ako tiež povedal, KĽDR pokračuje vo vývoji svojich jadrových odradzovacích prostriedkov, pretože je to nevyhnutné pre obranu, a svojimi vojenskými silami sa nezameriava na žiadnu konkrétnu krajinu.

Počas svojho prejavu Kim vyzval ľudí, aby naďalej neustupovali „obrovským výzvam“ v podobe medzinárodných sankcií a pandémie koronavírusu. Poďakoval im za dodržiavanie opatrení, ktoré zaviedla strana a vláda, aby krajina podľa jeho slov zostala bez koronavírusu. Toto tvrdenie spochybňujú mnohí zahraniční pozorovatelia.

Náprava vzťahov s Južnou Kóreou

Kim tiež vyjadril nádej nad tým, že po pandémii napraví KĽDR vzťahy s Južnou Kóreou. Sever v ostatnom období prerušil prakticky všetku spoluprácu so svojím južným susedom.

Veľkolepé podujatie sa uskutočnilo v piatok v noci, severokórejská štátna televízia ho odvysielala až v sobotu večer zo záznamu.

V sobotu ráno občania v rúškach položili kvety pred sochy Kim Il-songa a Kin Čong-ila, otca súčasného severokórejského vodcu, v pamätníku Mansudae.

Severokórejská tlačová agentúra KCNA informovala, že obyvatelia Käsongu a ostatných regiónov, ktorí prišli o domovy pri nedávnych prírodných katastrofách, si výročie strany pripomenuli nasťahovaním sa do nových domov. Ako tiež agentúra uviedla, okrem iného pochválil Kim Čong-una za to, že sa o nich postaral „ako otec“.

Viac k témam: vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk – Severná Kórea predstavila na vojenskej prehliadke nové zbrane, Kim Čong-un pohrozil aj jadrovými strelami (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

10. októbra 2020