Šéfa rumunskej strany potrestali za podvod pri referende

Sociálneho demokrata Livia Dragneu usvedčili z toho, že sa ako minister pokúsil rôznymi podvodnými spôsobmi dosiahnuť platnosť sporného referenda z júla 2012.Bukurešť 22. apríla (WebNoviny.sk) – Predsedu rumunských sociálnych demokratov Livia Dragneu odsúdili dnes na dva roky väzenia podmienečne za podvod pri referende z roku 2012, ktorého cieľom bolo odvolanie vtedajšieho prezidenta Traiana Basesca.

Šéf najsilnejšej rumunskej strany neuspel so svojím odvolaním voči vlaňajšiemu verdiktu súdu nižšej inštancie, informovala agentúra AP.

Najvyšší kasačný súd rozsudok z mája 2015 nielenže potvrdil, ale zároveň zdvojnásobil pôvodnú dĺžku trestu, ktorého súčasťou je aj zákaz vykonávania verejných funkcií. Dnešné rozhodnutie súdu je už konečné.

Dragneu usvedčili z toho, že sa ako minister regionálneho rozvoja pokúsil rôznymi podvodnými spôsobmi dosiahnuť platnosť sporného referenda z júla 2012. To sa mu však nepodarilo: hlasovanie bolo napokon neplatné, keďže sa ho nezúčastnila ani polovica oprávnených voličov.

Samotný Dragnea – spojenec sociálnodemokratického expremiéra Victora Pontu – akékoľvek previnenie dlhodobo popiera.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

22. apríla 2016