SDKÚ-DS: Premiér Fico chce odradiť učiteľov od štrajku

Zlú situáciu v školstve nemožno podľa SDKÚ-DS redukovať len na nízke platové ohodnotenie učiteľov.BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico chce znechutiť a odradiť čo najviac nerozhodnutých učiteľov od pondelkového štrajku. Tvrdí to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, podľa ktorého chce predseda vlády navyše vyvolať v spoločnosti nechuť a znížiť motiváciu ľudí ísť k marcovým voľbám. Frešo takto reaguje na dnešný odkaz premiéra smerom k učiteľom.

Zlú situáciu v školstve nemožno podľa SDKÚ-DS redukovať len na nízke platové ohodnotenie učiteľov. „Obsah vzdelávania, problémy s učebnicami, zmenšovanie priestoru na slobodné rozhodovanie škôl, zlé sociálne postavenie zamestnancov v školstve, ale aj zhoršujúca sa kvalita vzdelávania v medzinárodných porovnaniach. To všetko vytvára atmosféru nedôvery v zlepšenie systému vzdelávania,“ povedal predseda Sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Ján Odzgan. Predseda sekcie vzdelávania strany sa zároveň pýta, ako a kedy majú na systémové zlyhania a nedostatky upozorniť učitelia, ak nie teraz.

„Posledné mesiace sledujeme u premiéra obrovské nasadenie a angažovanosť pri utečeneckej kríze, len škoda, že takéto nasadenie pri riešení problémov nepociťujú naši učitelia ani zdravotníci,“ uviedol Frešo. Odkaz predsedu vlády, že do 5. marca nemôže pre učiteľov už nič urobiť, považuje SDKÚ-DS za mimoriadne nešťastný.

Predseda vlády Robert Fico dnes povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Fico zároveň tvrdí, že si váži prácu učiteľov, čo potvrdil počas jeho prvej vlády zvýšením platov učiteľov o 26 percent a počas druhej vlády o ďalších 22 percent. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. januára 2016