Šanca: Vláda za štyri roky neurobila nič pre mladé rodiny

Zvyšovanie materského a príspevku na starostlivosť o dieťa považuje podpredsedníčka Šance Jarka Lukačovičová za lacný predvolebný ťah.BRATISLAVA 10. januára (WebNoviny.sk) – Vláda Smeru-SD za štyri roky neurobila pre mladé rodiny a matky na materskej nič, myslí si podpredsedníčka opozičnej strany Šanca Jarka Lukačovičová.

„Zvyšovanie materského a príspevku na starostlivosť o dieťa považujem za lacný predvolebný ťah. Táto vláda za celé štyri roky neurobila pre pomoc matkám na materskej a rodičovskej dovolenke a všeobecne mladým rodinám nič. Dokonca im ešte vzala – nepatrné zvýšenie daňového bonusu a prídavku na dieťa dokonca nepokryli ani len infláciu,“ vysvetľuje Lukačovičová.

Pokiaľ sa Slovensko nezaradí ku krajinám, ktoré matky na materskej a rodičovskej dovolenke nebudú diskriminovať z hľadiska výšky príjmu, mať dieťa podľa jej slov bude čím ďalej tým viac luxusom. Vláda si podľa Lukačovičovej v týchto dňoch hrdo odškrtáva zvýšenie materského aj príspevku na starostlivosť o dieťa. V oboch prípadoch podľa nej ide len o lacné predvolebné ťahy.

Podpredsedníčka Šance pripomína, že priemerná výška materského na Slovensku bola za rok 2014 vo výške 423 eur a za vlaňajšok bude veľmi podobná, čo je suma veľmi blízka súčasne platnej minimálnej mzde. Samotné materské sa vláda rozhodla zvýšiť až po štyroch rokoch, kedy ho naposledy zvyšovala ešte vláda Ivety Radičovej.

Na vyplácanie materského príspevku musí matka splniť podmienky nemocenského poistenia a v prípade, že sa tak stane, má po novom nárok na 70 % svojho vymeriavacieho základu po dobu 34 týždňov. „Živnostníčke, ktorá si platí minimálne odvody, vláda pridala na materskej od nového roku 21,08 eura mesačne. Pri postupnom zvyšovaní minimálnych odvodov to však znamená, že jej ich na odvodoch zoberie počas dvoch rokov, kedy už na materskej nebude,“ upozorňuje Lukačovičová.

Ani zvyšovanie príspevku na starostlivosť pri umiestnení dieťaťa do súkromného zariadenia podľa nej nemotivuje rodičov, aby vychovávali deti v domácom prostredí. „Pokiaľ je matka na rodičovskej dovolenke s dvomi deťmi, štát jej vypláca jeden rodičovský príspevok 203,20 eura. Ak sa ale rozhodne deti umiestniť do súkromného zariadenia, štát jej preplatí náklady až do výšky 560 euro za dve deti,“ uzatvára podpredsedníčka Šance.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. januára 2016