Sagan v úvode Eneco Tour útočil na víťazstvo, skončil tretí

Peter Sagan si chce prinavrátiť líderskú pozíciu v rebríčku UCI WorldTour, o ktorú ho po Vuelte pripravil kolumbijský vrchár Nairo Quintana.BOLSWARD 19. septembra (WebNoviny.sk) – Víťazom prvej etapy cyklistických pretekov Eneco Tour sa stal Holanďan Dylan Groenewegen z tímu Lotto NL-Jumbo.

Záver etapy dlhej 184,7 km so štartom aj cieľom v Bolswarde na severe Holandska priniesol podľa predpokladov hromadnú šprintérsku koncovku, v ktorej Slovák Peter Sagan útočil na víťazstvo. Z pomerne chaotického šprintu, v ktorom chýbali viacerí favoriti, líder Tinkoffu napokon vyťažil 3. miesto. Okrem Groenewegena ho predstihol už iba Francúz Nacer Bouhanni z tímu Cofidis.

Sagan v posledných metroch predstihol dvojicu silných nórských šprintérov Edvalda Boassona Hagena a Alexandra Kristoffa. Okrem tretieho miesta v etape si Sagan pripísal aj 4 bonifikačné sekundy do celkového hodnotenia pretekov. V utorok čaká na pelotón Eneco Tour netradične krátka individuálna časovka na 9,6 km v Brede.

Odporúčame:

Skvelý Peter Sagan sa stal majstrom Európy

Sagan stráca šesť sekúnd

V líderskej pozícii do nej pôjde Groenewegen (4:13:50 h), Saganovi patrí s odstupom 6 sekúnd piata priečka. V porovnaní s koncovkou 1. etapy ho vďaka bonifikačným sekundám získaným na tzv. Zlatom kilometri predstihla dvojica belgických jazdcov Frederik Backaert a Bert van Lerberghe.

„Je to veľké a dôležité víťazstvo pre mňa, veď som zdolal viacerých svetových šprintérov. Vďaka patrí celému tímu, ktorý ma v závere dostal dopredu. Toto sú preteky WorldTour a ešte v mojej krajiny, takže pocity sú fantastické,“ uviedol v prvej reakcii víťazný Groenewegen, cituje ho portál Cyclingnews.

Čerstvý majster Európy Sagan nikdy predtým na sklonku sezóny nejazdil tieto sedemetapové preteky vedúce krajinami Beneluxu, teraz má však veľkú motiváciu. Chce si prinavrátiť líderskú pozíciu v rebríčku UCI WorldTour, o ktorú ho po víťaznej Vuelte pripravil kolumbijský vrchár Nairo Quintana. Pre Sagana poslali organizátori Eneco Tour súkromné lietadlo, ktoré ho ešte v nedeľu večer dopravilo z dejiska ME Plumelca v západnom Francúzsku až na sever Holandska.

Backaert takmer pokoril Zlatý kilometer

V úniku dňa boli Matteo Bono (Lampre – Merida), Laurens De Vreese (Astana Pro Team), Bert van Lerberghe (Topsport Vlaanderen – Baloise), Brian van Goethem (Roompot – Oranje Peloton) a Frederik Backaert (Wanty – Groupe Gobert) a ešte 30 km pred cieľom mali náskok 2:15 min. To už boli cyklisti na dvoch 17 km dlhých okruhoch v Bolswarde, ktoré museli absolvovať v závere etapy.

Dvadsať kilometrov pred cieľom prišla atrakcia, tzv. Zlatý kilometer s troma šprintami v rozpätí 1000 m, za ktoré mohol víťaz všetkých troch získať až 9 bonifikačných sekúnd. Takmer sa to podarilo Belgičanovi Backaertovi, ktorý unikol svojím kolegom v úniku viac než 500 m pred prvým bonifikačným prejazdom a napokon vyhral dva z troch, čiže si pripísal 6 sekúnd k dobru.

Náskok skupinky vpredu sa postupne zmenšoval a 10 km pred cieľovou páskou bol len 25 sekúnd. Podľa očakávania sa v technicky jednoduchšom závere po rovine schyľovalo k šprintérskemu dojazdu. Pätica vpredu napokon vydržala ešte ďalších 7 km, ale potom už zvesila nohy. V chaotickom závere sa dopredu nedostali viacerí favoriti a napokon mal najlepšie nohy Dylan Groenewegen jazdiaci v drese holandského šampióna.

Výsledky – Eneco Tour 2016:

1. etapa (Bolsward – Bolsward, 184,7 km): 1. Dylan Groenewegen (Hol.) LottoNL-Jumbo 4:14:00 h, 2. Nacer Bouhanni (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits, 3. Peter Sagan (SR) Tinkoff, 4. Edvald Boasson-Hagen, 5. Alexander Kristoff (obaja Nór.), 6. Giacomo Nizzolo (Tal.) Trek-Segafredo,…9. Marcel Kittel (Nem.) Etixx – QuickStep – všetci v rovnakom čase ako víťaz

Poradie po 1. etape: 1. Dylan Groenewegen (Hol.) LottoNL-Jumbo 4:13:50 h, 2. Nacer Bouhanni (Fr.) Cofidis, Solutions Crédits +4 s, 3. Frederick Backaert (Belg.) Wanty – Groupe Gobert +4, 4. Laurens De Vreese (Belg.) Astana Pro Team +5, 5. Peter Sagan (SR) Tinkoff +6, 6. Matteo Bono (Tal.) Lampre-Merida +7.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016