Sagan netúžil po sláve, ale niečom, čo ho bude napĺňať

Petrovi Saganovi sa páčil Ďurovčíkov program, tiež kedysi začínal s herectvom.BRATISLAVA 29. decembra (WebNoviny.sk) – Cyklista roka 2015 v priestoroch divadla Tower Stage v Bratislave mal zaujímavú dramaturgiu, správne tempo a pôsobivé vyvrcholenie. A najmä, Zlatému pedálu nechýbal absolútny víťaz. Keď sa Peter Sagan postavil na najvyšší stupienok slovenského cyklistického pódia, tlieskalo mu v stoji celé divadlo a do uší mu hrala finálna melódia z rockovej opery Jesus Christ Superstar.

Odporúčame:

Zlatý pedál 2015 získal Peter Sagan, ocenil zlepšenie zväzu

Video: Top 10 momentov Petra Sagana z tejto sezóny

Režisér Ján Ďurovčík sa dramaturgicky podujal predstaviť superstar slovenskej aj svetovej športovej scény na pozadí najsilnejšieho príbehu histórie ľudstva, príbehu ukrižovania Ježiša Krista. Podľa ohlasov publika, ale aj ocenených cyklistov sa mu to podarilo.

„Program sa mi naozaj páčil,“ viackrát zopakoval Peter Sagan a pokračoval: „Kedysi som tiež začal študovať akoby miniherectvo, potom som sa však dal na cyklistiku a bol tomu koniec. Teraz, ako ste si zrejme všimli, sa zameriavam na cyklistiku, nie na herectvo.“

Posolstvá nerozdáva

Majster sveta z Richmondu a štvornásobný držiteľ zeleného trička z Tour de France má za sebou najlepšiu sezóny kariéry, čo pripomenul aj v želaní do nového roka. „Nie som prorok ani spasiteľ, posolstvá nerozdávam, ale všetkým želám všetko dobré do nového roka. Pre mňa je zatiaľ každý rok lepší, ako bol ten predchádzajúci, a tak to želám aj ostatným. Ak sa však obzriem, musím povedať, že súkromné momenty z odchádzajúceho roka boli a sú pre mňa viac ako tie športové,“ nepriamo pripomenul novembrovú svadbu s priateľkou a zároveň veľkou oporou Katkou.

Obrazom: Najkrajšie momenty Petra Sagana na Tour de France 2015

V novom roku bude mať žilinský rodák privilégium jazdiť na pretekoch v dúhovom drese majstra sveta a v pelotóne bude pre súperov ešte viditeľnejší, ako to bolo doteraz. Sagan je víťazný typ, ale ťažko môže hovoriť o konkrétnych plánoch do celej sezóny, keď sa ešte ani poriadne nezačala. „Ako každý rok, v januári pôjdem do Argentíny a prvými vrcholmi sezóny budú jarné klasiky. Vyhrať veľké klasické preteky (tzv. monument – pozn.) je mojím každoročným cieľom. Tak uvidím, či sa mi to konečne podarí,“ prezradil čo-to z plánov na prvé mesiace roka.

Má za sebou veľký tím ľudí

Sagan sa svojou bezprostrednosťou vo vyjadrovaní a najmä túžbou po víťazstvách v pomerne mladom veku stal veľkou osobnosťou, ktorá už dávno prerástla hranice športu aj Slovenska. Po septembrovom zisku titulu majstra sveta mu pribudla ďalšia hŕba povinností vrátane spoločenských akcií. Prakticky neexistuje miesto v cyklistickom svete, kde by ho fanúšikovia nepoznali a nechceli sa s ním aspoň krátko pozdraviť.

Obrazom: Peter Sagan sa stal majstrom sveta

Dôležité sú aj stretnutia so sponzormi či médiami. „Neviem, či som prerástol Slovensko. Ja som netúžil po sláve, ale po niečom, čo ma v živote napĺňa. A to sa mi, myslím si, darí. S výsledkami však prichádzajú aj rôzne povinnosti, ide to jedno s druhým. Mám pocit, že to zatiaľ zvládam. Mám za sebou veľký tím ľudí, ktorí mi v tom všetkom pomáhajú,“ vysvetlil Sagan.

Na priamu otázku, či mu neprekáža, keď ho ľudia spoznávajú a zastavujú napríklad aj počas tréningu, uviedol: „Keď trénujem, nerád zastavujem. Je to akoby vás niekto vyrušoval pri práci, ale snažím sa vyhovieť v rámci možností. Keď som bol teraz tri dni na Slovensku, až tak veľa ľudí si ma nevšimlo, lebo bola hmla.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. decembra 2015