Rusko spustilo poslednú líniu elektrického vedenia na Krym

Krym sa stane v dodávkach elektriny úplne sebestačný po dokončení elektrární, ktoré postavia v mestách Sevastopoľ a Simferopol.Moskva 11. mája (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin dozeral v stredu na spustenie štvrtej a zároveň poslednej línie elektrického vedenia z Ruska na Krym, ktorá by mala takmer úplne ukončiť závislosť anektovaného polostrova na dodávkach elektriny z Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters.

Rusko obsadilo pôvodne ukrajinský Krym v marci 2014 a polostrov odvtedy sužujú rozsiahle a dlhodobé výpadky elektriny. V novembri sa Krym ponoril do tmy po tom, ako neznámi páchatelia vyhodili na juhu Ukrajiny do vzduchu stĺpy s vysokým napätím dodávajúce na Krym väčšinu elektriny.

Moskva v reakcii na to urýchlila výstavbu tzv. energetického mosta, série káblov vedených po morskom dne cez Kerčský prieliv oddeľujúci Rusko od Krymu.

V stredu Putin privítal spustenie poslednej línie elektrického vedenia na Krym prostredníctvom videomostu zo svojej letnej rezidencie v Soči. Spolu s ňou dosiahnu dodávky elektriny na Krym 800 megawattov, čo by spoločne s vlastnými kapacitami na polostrove malo uspokojiť jeho potreby.

Krym sa stane v dodávkach elektriny úplne sebestačný po dokončení elektrární, ktoré postavia v mestách Sevastopoľ a Simferopol.

Rusko popiera, že by Krymský polostrov anektovalo. Nástojí na tom, že jeho obyvatelia sa v referende rozhodli stať súčasťou Ruskej federácie a Moskva iba konala, aby chránila ich slobodne vyjadrenú vôľu. Medzinárodné spoločenstvo platnosť referenda spochybnilo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016