Rusko plánuje vytvoriť ministerstvo štátnej bezpečnosti

Budúci nový rezort má vzniknúť spojením Federálnej služby ochrany (FSO) a Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) so Službou vonkajšej rozviedky (SVR). MOSKVA 19. septembra (WebNoviny.sk) – Ruské štruktúry činné v trestnom konaní čaká globálna reforma, napísal v pondelok denník Kommersant, ktorý spresnil, že jej výsledkom bude vytvorenie nového ministerstva štátnej bezpečnosti. Príslušné úrady však túto informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Budúci nový rezort má vzniknúť spojením Federálnej služby ochrany (FSO) a Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) so Službou vonkajšej rozviedky (SVR).

Podľa spravodajského portálu Vzgľad „ide o to, že FSB sa fakticky vracia k funkciám, aké za sovietskych čias plnil Výbor štátnej bezpečnosti (KGB)“. Reforma sa má uskutočniť do prezidentských volieb v roku 2018. Jej cieľom je zlepšenie správy verejných vecí a odstránenie korupcie.

V rámci nového rezortu bude údajne pôsobiť aj odbor vyšetrovania, ktorý sa má zaoberať i komplikovanými či z hľadiska štátu závažnými prípadmi, aké momentálne rieši Vyšetrovací výbor Ruskej federácie. Ten by sa mal podľa Kommersantu vrátiť opäť pod generálnu prokuratúru.

Ďalšou možnou zmenou je prechod jednotiek civilnej obrany a záchranárov z ministerstva pre mimoriadne situácie pod ministerstvo obrany. Hasiči by mali po novom patriť pod ministerstvo vnútra.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. septembra 2016