Rusko obvinilo USA, že nedodržiava dohodu o prímerí v Sýrii

USA na komentár Moskvy nereagovali.MOSKVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Rusko v štvrtok obvinilo USA z nedodržiavania záväzkov, ku ktorým sa zaviazalo v dohode o prímerí v Sýrii. Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že Washington používa „slovnú oponu“, aby skrylo svoju neochotu pritiahnuť uzdu povstaleckým skupinám, ktoré podporuje, informovala BBC.

Prímerie sa všeobecne dodržiava odkedy vstúpilo v pondelok v platnosť, hoci sýrska armáda podporovaná Ruskom a povstalci sa vzájomne obviňujú z jeho početných porušení.

OSN však varovala, že má „problém“ dostať humanitárnu pomoc do Sýrie. Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu, Staffan de Misture, obvinil zo zodpovednosti za tento stav sýrsku vládu, ktorá ešte nedodala písomné oprávnenia umožňujúce konvojom s pomocou prejsť cez vojenské kontrolné stanovištia a dostať pomoc do obliehaných oblastí.

„Nemôžeme si dovoliť plytvať s dňami, kedy bolo násilie zredukované,“ povedal novinárom v Ženeve.
Ruské ministerstvo obrany trvá na tom, že od samého počiatku prímeria Moskva plní svoje záväzky, ktorých súčasťou je zabezpečiť, že sýrske letectvo nebude bombardovať oblasti obsadené umiernenými povstaleckými silami a že zriadi kontrolné stanovištia v rozdelenom Aleppe, druhom najväčšom meste Sýrie.

„Iba sýrska armáda rešpektuje režim prímerie…., kým Američanmi vedená ‚umiernená opozícia‘ zvyšuje počty ostreľovaní obytných štvrtí,“ citovala BBC z vyhlásenia ruského ministerstva. „Navyše sa zdá, že ‚slovná opona‘ Washingtonu má za cieľ skryť nepnenie amerických záväzkov.“

USA na komentár Moskvy nereagovali, americké ministerstvo zahraničných vecí však priznalo, že na oboch stranách – na strane opozície aj na strane sýrskeho režimu pokračujú príležitostné incidenty.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

15. septembra 2016