Rusko chce pridať na čierny zoznam OSN dve sýrske skupiny

Žiadosť predložilo Rusko na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN za zatvorenými dverami a vyvolala výmenu názorov. New York 28. apríla (WebNoviny.sk) – Rusko oznámilo, že požiadalo Bezpečnostnú radu OSN, aby zaradila na čiernu listinu dve vplyvné sýrske povstalecké skupiny, ktoré pokladá za „teroristické organizácie“ – jedna z nich hrá kľúčovú úlohu v politických rokovaniach v Ženeve, zameraných na ukončenie už päť rokov trvajúcej vojny v Sýrii. Informovala o tom agentúra AP.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin povedal v stredu novinárom, že dve fundamentalistické islamské skupiny – Džajš al-islám čiže Armáda islamu a Ahrár aš-Šám: nedodržiavajú dohodnuté pozastavenie nepriateľských akcií v Sýrii a zapájajú sa do teroristickej činnosti, preto by mali byť vystavené sankciám.

Hlavnú opozičnú delegáciu na mierových rokovaniach v Ženeve vedie Muhammad Allúš – popredný predstaviteľ skupiny Džajš al-islám, ktorá je podporovaná Saudskou Arábiou.

Veľvyslanec Nového Zélandu pri OSN Gerard van Bohemen uviedol, že žiadosť predložilo Rusko na zasadnutí Bezpečnostnej rady za zatvorenými dverami a že vyvolala výmenu názorov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. apríla 2016