Rusi vracajú úder NATO, rozmiestnia tri nové divízie

Rusko rozmiestni na hraniciach s Európou tri nové divízie.MOSKVA 5. mája (WebNoviny.sk) – S cieľom čeliť plánovanému posilňovaniu vojenských kapacít NATO vytvorí Rusko nové vojenské divízie, ktoré budú dislokované pozdĺž jeho hraníc s Európou.

Oznámil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý spresnil, že do konca tohto roka budú na západných hraniciach sformované dve nové divízie a ďalšia bude pôsobiť na južných hraniciach krajiny. Podrobnosti o počte vojakov Šojgu neuviedol, skonštatovala agentúra AP.

Podľa agentúry TASS Šojgu dodal, že s prípravami miest dislokácie nových divízií sa už začalo. Spresnil, že pri výstavbe sa budú používať modulové stavebné prvky, takže objekty budú na používanie pripravené do troch až štyroch týždňov.

Vytvorenie troch nových divízií Šojgu avizoval ešte v januári. Neskôr sa objavili správy, že motostrelecká divízia by mala pôsobiť v oblasti Rostova nad Donom a dve zvyšné divízie v Smolenskej a Voronežskej oblasti. V každej z nich by podľa agentúry TASS malo slúžiť po približne 10 000 mužov.

Americký minister obrany Ashton Carter v pondelok uviedol, že NATO vzhľadom na prehlbujúce sa obavy Západu z ruskej vojenskej rozpínavosti zvažuje rozmiestniť na území pobaltských štátov, a možno i Poľska, jednotku, v ktorej by sa striedalo 4000 mužov.

Carter uviedol, že tieto plány nesúvisia s avizovaným rozhodnutím USA vyslať vo februári budúceho roka do východnej Európy jednu z tzv. obrnených brigádnych bojových skupín v rámci snahy o rotáciu amerických vojsk v tomto regióne. Pôjde o bojový útvar v sile 4200 mužov.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016