Rukojemník Cantlie sa objavil v novom videu Islamského štátu

Naposledy bolo možné vidieť Cantlieho živého v júli na propagandistickom videu Islamského štátu.MÓSUL 8. decembra (WebNoviny.sk) – Britský novinár John Cantlie sa objavil v novom propagandistickom videu extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), ktoré bolo nedávno nakrútené v irackom meste Mósul. Informovali o tom irackí bezpečnostní činitelia.

Na videu, ktoré bolo zverejnené v stredu, vyzerá bradatý Cantlie chudý, má na sebe ťažký tmavý kabát a čierne nohavice. Opisuje, ako spojenecké sily zbombardovali štyri či päť mostov ponad rieku Tigris a ako zničenie mostov poškodzuje obyvateľov mesta. Cantlie rozpráva aj o zbombardovaní vodovodného potrubia, ktoré zásobuje vodou obrovské časti Mósulu.

Video bolo zrejme nakrútené nedávno

Naposledy bolo možné vidieť Cantlieho živého v júli na propagandistickom videu Islamského štátu. Predstavitelia irackej bezpečnosti americkú spravodajskú televíziu CNN uviedli, že najnovšie video s Cantliem bolo zrejme nakrútené v ostatných dňoch.

V tomto osemminútovom videu Cantlie stojí a rozpráva do kamery na západnej strane takzvaného „Starého mosta“, úzkej stavby z oceľových nosníkov, a tvrdí, že je to posledný schodný most ponad rieku Tigris, ktorá rozdeľuje mesto. Štyri ďalšie mosty zneškodnili americké nálety na Deň vďakyvzdania.

Cantlieho zajali v novembri 2012

Cantlieho zajali v novembri 2012, keď robil reportáž v Sýrii. Na rozdiel od ostatných západných rukojemníkov, ktorých IS zabil, Cantlieho opakovane využívali ako sprostredkovateľa svojich odkazov na propagandistických videách. Cantlie zakaždým rozprával z pohľadu tejto militantnej organizácie.

Iracké bezpečnostné sily od začiatku októbra bojujú o Mósul, druhé najväčšie iracké mesto, a snažia sa ho znovu dobyť od IS.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. decembra 2016