Rozdali ocenenia Detský čin roka, tieto dobré skutky zaujali

Občianske združenie Detský čin roka vybralo tento rok 35 nominácii z 5317 dobrých skutkov detí i kolektívov v siedmich kategóriách.BRATISLAVA 7. decembra (WebNoviny.sk) – Dobro by sme nemali schovávať, ale dať ho na piedestál, aby sme ho ukázali všetkým okolo. Šírme to dobro, ktorého je v našej krajine tak veľa. Týmito slovami sa prezident SR Andrej Kiska prihovoril deťom počas 16. ročníka odovzdávania cien Detský čin roka. „Niet krajšej veci, ako pomáhať druhým,“ povedal prezident a deťom zaželal, aby v nich to dobro zostalo navždy. „A nám dospelým želám, aby sme sa na nich pozreli, ako nezištne dokážu pomôcť,“ dodal na záver svojho príhovoru prezident.

Občianske združenie Detský čin roka vybralo tento rok 35 nominácii z 5 317 dobrých skutkov detí i kolektívov v siedmich kategóriách. Najviac hlasov v kategórii Záchrana života získal prvák na Základnej škole Wolkerova z Bardejova Samuel Bezák, ktorý statočne pomohol svojej starej mame pri záchrane dedka, ktorého na dvore prepadli a niekoľkokrát pichli nožom. Do Detského činu roka ho prihlásila jeho učiteľka Margaréta Lapčáková.

Ocenenie Detský čin roka v kategórii Pomoc v rodine získala ôsmačka Martinková zo spojenej Základnej a materskej školy sv. Dominika Savia z Dubnice nad Váhom. „Keď Magduška navštevovala piaty ročník, prudko sa znížila jej hmotnosť a jej zdravotný stav sa náhle výrazne zhoršil. Po nespočetnom množstve rôznych vyšetrení jej diagnostikovali diabetes mellitus aj celiakiu,“ napísali v liste občianskemu združeniu Detský čin roka jej pedagógovia. Tam sa však jej príbeh nekončí. Magdaléne neskôr zomrela mama, ktorá bola tiež vážne chorá. Odvtedy sa aj napriek svojmu ťažkému zdravotnému stavu stará o svojich štyroch bratov a otca ako jediné dievča v domácnosti.

Vianočná zbierka pre Tomáška

V kategórii Pomoc rovesníkov získal ocenenie kolektív žiakov prvého ročníka Základnej školy Tbiliská v Bratislave za podporu spolužiaka na vozíku. Osemročný Tomáš s vážnou chorobou, ktorá postihuje jeho svaly, trpí aj veľmi slabou imunitou, pre ktorú nemôže navštevovať základnú školu spolu s deťmi. Pred Vianocami mu však ukradli vozík.

Deti „vymysleli plán – vianočnú zbierku pre Tomáška. Ich plán však nebol obyčajný. Nechceli len tak vyberať peniaze od ľudí. Rozhodli sa, že prinesú svoje hračky, ktoré predajú za symbolickú cenu„, napísala v liste o dobrom skutku týchto detí ich učiteľka Lucia Ferenčíková. Vďaka burze hračiek, ktorú tieto deti zorganizovali a finančnému príspevku mnohých učiteľov a rodičov, sa podarilo kúpiť Tomáškovi nový vozík.

Obrazom: Odovdzdávanie ocenení Detský čin roka 2016

„Vedela som, že nebol zlý človek, spravil zlé veci a dostal sa do zlých situácií, ale nebol to zlý človek,“ povedala o 30-ročnom bezdomovcovi, ktorému pomohla Lea Košíková zo Strednej odbornej školy v Leviciach.

Ocenenie získala v kategórii Pomoc iným ľuďom. „Marek jej postupne vyrozprával svoju minulosť o alkoholizme, drogovej závislosti, o tom, ako prerušil všetky kontakty s rodinou. Svoje závislosti dokázal prekonať, vyliečil sa, avšak nedokázal sa už vrátiť domov, tak zostal na ulici,“ napísala v liste združeniu Detský čin roka Leina matka Erika Kosorínová.

Bezdomovec Marek si peniaze, ktoré mu dávala Lea niekoľko mesiacov, odkladal a kúpil si za ne jednosmernú letenku do Londýna. Po nejakom čase jej v obálke z Londýna poslal všetkých 125 eur, ktoré mu za tie mesiace dala. Našiel si tam prácu. Tieto peniaze neskôr Lea venovala kamarátke a spolužiačke, ktorej rodičia si nemohli dovoliť zaplatiť dcére pobyt v letnom tábore.

Ôsmaci napiekli medovníky starým ľuďom

V kategórii Pomoc prírode si ocenenie odniesla siedmačka Timea Drieniková zo Základnej školy Janka Kráľa v Novej Dubnici. Do súťaže sa prihlásila sama za to, že spolu so svojím otcom pomohli zachrániť malé mačiatko z ulice, ktoré potrebovalo veterinárne ošetrenie. Nakoniec si ho nechali a venovali ho dedkovi, ktorému zomrel obľúbený pes.

Za prípravu a realizáciu programov pre starých ľudí v hospice získali ocenenie v kategórii Dobrý nápad deti ôsmej triedy zo spojenej Základnej a materskej školy z Chminianskej Novej Vsi. Pred Vianocami minulý rok starým ľuďom napiekli medovníky, v marci tohto roka im v rámci Mesiaca kníh čítali príbehy z Biblie. „Len čo sme im prečítali prvý príbeh, jedna babička zobrala knihu a začala čítať nám, ďalšia nám začala spievať, iná doniesla cukríky. Neskôr začali rozprávať svoje životné príbehy zo svojho detstva. Len sme tak sedeli s otvorenými ústami a počúvali neuveriteľné príbehy,“ napísala v liste Detskému činu roka jedna z ocenených žiačok Lucia Šarišská.

Poslednú, špeciálnu Cenu Sašky Fischerovej – Malý Veľký čin získal kolektív detí tretej triedy zo Základnej školy Pribinova v Zlatých Moravciach. Svojou uvedomelosťou a zodpovednosťou pomáhajú už od druhého ročníka prekonávať svojmu spolužiakovi Paľkovi jeho fóbiu z gombíkov. Prvotné posmievanie sa vymenili za upozorňovanie jeden druhého, aby k Paľkovi nešli blízko, ak majú na sebe oblečenie s množstvom gombíkov. Dnes už vyhľadávajú v textoch v čítankách slovo gombík, aby ho naň vopred upozornili. Do súťaže ich prihlásila triedna učiteľka Lenka Dibalová.

Cena Ľudia Ľuďom

V rámci podujatia Detská čin roka udelili organizátori a partneri projektu deťom aj Cenu Ľudia Ľuďom, o ktorej rozhodovali ľudia v online hlasovaní. Za pomoc pri zachraňovaní životom pri leteckom nešťastí 20. augusta minulého roka ju získali Tomáš Chovanec zo Strednej priemyselnej školy z Dubnice nad Váhom a Dušan Gábor zo Základnej školy v Mikušovciach.

Chlapci ako prví lokalizovali miesto nešťastia dvoch lietadiel, ktoré nacvičovali hromadné zoskoky parašutistov, navigovali policajtov aj záchranárov k miestu nešťastia. „Za ich hrdinský čin hlasovalo 23 696 ľudí,“ vysvetlil riaditeľ neziskovej organitácie Ľudia Ľuďom Roland Kyška.

Šestnásty ročník projektu Detský čin roka sa konal pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. O tom, kto získa tento rok cenu, rozhodovala detská porota zložená z detí z 819 slovenských škôl a výberová komisia, do ktorej patrili zástupkyňa z rezortu školstva Mária Tekelová, pofesor Erich Mistrík z Ústavu humanitných štúdií, scenáristka programov pre deti Halka Marčeková, moderátorka Patrícia Jariabková, psychologička Ľubica Zelizňáková a koordinátorka projektu Detský čin roka Saša Broadhurst-Petrovická.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. decembra 2016