Roskosmos: Rusko zreviduje svoj kozmický program

Rusko obmedzuje výdavky vo všetkých oblastiach od zdravotníctva až po sociálnu sféru v dôsledku nízkych cien ropy, západných sankcií a klesajúceho rubľa.Moskva 29. decembra (WebNoviny.sk) – Rusko zreviduje svoj kozmický program, informovala dnes kozmická agentúra Roskosmos po tom, ako denník Izvestija zverejnil správu, podľa ktorej vládne škrty v rozpočte postihnú aj prestížny kozmický program vrátane ambicióznych plánov na výskum Mesiaca.

Na revízii kozmického programu do roku 2025 sa podieľa niekoľko ruských vládnych ministerstiev, informoval Roskosmos agentúru Reuters. Podrobnosti však neuviedol.

Ruská vláda obmedzuje výdavky vo všetkých oblastiach od zdravotníctva až po sociálnu sféru v dôsledku nízkych cien ropy, západných sankcií a klesajúceho rubľa, dodal Reuters. Denník Izvestija zverejnil návrh rozpočtu, ktorý údajne poslal Roskosmos vláde. Výrazne v ňom vraj obmedzil program výskumu Mesiaca.

Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin vlani v apríli oznámil, že Moskva plánuje vybudovať na Mesiaci veľkú základňu, ktorá by slúžila pre vedecký výskum. Izvestija uviedla, že Roskosmos navrhuje znížiť rozpočet na lety s ľudskou posádkou v segmente výskumu Mesiaca o 88,5 miliardy rubľov (1,12 miliardy eur) na 329,67 miliardy rubľov (4,17 miliardy eur). Nemalo by sa to však výraznejšie dotknúť financovania kozmickej lode pre let na Mesiac.

Roskosmos sa odmietol vyjadriť ku konkrétnym číslam, iba konštatoval, že zrevidovaný program je naďalej veľmi rozsiahly. „Zrevidovaný projekt federálneho kozmického programu na roky 2016-25 predpokladá štúdium Mesiaca automatizovanými telesami na obežnej dráhe, rovnako ako výstavbu vedeckej a technickej základne pre ďalší výskum, vrátane misií s ľudskou posádkou,“ uviedol.

Odmietol spresniť, či to znamená, že Rusko naďalej plánuje vybudovať základňu na Mesiaci. Dodal však, že prvý let s ľudskou posádkou okolo Mesiaca sa neuskutoční skôr ako v roku 2029.

Ruský prezident Vladimir Putin veľakrát hovoril o obnovení kozmických úspechov krajiny z čias Sovietskeho zväzu, ktorý v roku 1957 vypustil do kozmu prvú umelú družicu, v roku 1961 vyslal do vesmíru prvého kozmonauta a v roku 1965 uskutočnil prvú prechádzku vo voľnom kozmickom priestore.

Spojené štáty, súper Ruska z čias studenej vojny, uskutočnili v rokoch 1969-72 šesť pristátí s ľudskou posádkou na Mesiaci, zatiaľ čo ťažká raketa sovietskej výroby N-1, ktorá bola navrhnutá pre dopravu kozmonautov na Mesiac, nemala ani jeden úspešný let.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

29. decembra 2015