Rodičia klientov z Čistého dňa chcú diskutovať s Blahovou

Rodičia klientov z Čistého dňa majú pocit, že poslanci dávajú pred stretnutím s rodičmi prednosť vystúpeniam pred televíznymi kamerami.GALANTA 9. decembra (WebNoviny.sk) – Na otvorenú diskusiu o resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante vyzvali poslankyňu Národnej rady SR Natáliu Blahovú (SaS) rodičia klientov, ktorí sú tam umiestnení.

S poslankyňou sa chcú stretnúť v čo najkratšom čase. Agentúru SITA o tom informovala zástupkyňa rodičov detí umiestnených v Čistom dni Monika Jánošková. Rodičia majú podľa nej pocit, že poslanci dávajú pred stretnutím s rodičmi prednosť vystúpeniam pred televíznymi kamerami.

Odporúčame:

SaS podáva podnet na poslanca Tomáša pre kauzu Čistý deň

Poslankyňa Natália Blahová vo štvrtok informovala o výsledkoch poslaneckého prieskumu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, ktorý sa týkal Čistého dňa. Poslanci sa podľa nej oboznámili s mnohými nečakanými informáciami. Počas návštevy ústredia práce boli informovaní, že v priebehu rokov 2014 – 2015 im bolo doručených päť podnetov súvisiacich s týmto resocializačným zariadením.

V podnetoch sa sťažovali rodičia maloletých detí na zlé zaobchádzanie s deťmi, psychické a fyzické týranie, zákazy návštev rodičov v zariadení, hladovanie, nezabezpečovanie zdravotnej starostlivosti ani v akútnych prípadoch, strihanie vlasov za trest. Ústredie však podľa Blahovej vyslalo do zariadenia kontrolu až po prijatí posledného z podnetov od TV Markíza, ktorý obsahoval informácie o tom, že podľa svedkov prišlo v zariadení k sexuálnemu zneužitiu viacerých maloletých klientok.

Kauza Čistý deň

Kauzu Čistý deň spustil pred tromi mesiacmi blog Natálie Blahovej o údajnom znásilnení klientky v zariadení. Blog bol publikovaný práve v čase, keď boli všetci klienti aj zamestnanci na terénnej terapii v Chorvátsku. Riaditeľ Čistého dňa Peter Tománek označil celú kauzu za dopredu pripravenú a vykonštruovanú, o pripravovanom zverejnení ho mala dopredu informovať matka jednej z klientok.

Poslankyňa Blahová prišla do resocializačného zariadenia osobne až 8. novembra v rámci poslaneckého prieskumu. Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) ju vtedy vyzval, aby sa celej komunite Čistého dňa ospravedlnila. Klienti zariadenia v búrlivej debate poslankyni vyčítali, že po zverejnení jej informácií im pokazila meno.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. decembra 2016