Richard Sulík sa vzdá funkcie predsedu SaS

Richard Sulík sa rozhodol zvolať mimoriadny snem teraz v júni, keďže chce skrátiť čas, ktorý by inak médiá venovali rozoberaniu vnútrostraníckej situácie liberálov.
BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Europoslanec Richard Sulík sa vzdá funkcie predsedu opozičnej Slobody a Solidarity (SaS) na mimoriadnom kongrese strany, ktorý zvolal na 11. júna tohto roka. Sulík sa na kongrese vzdá postu lídra, aby členovia strany mali pri rozhodovaní voľné ruky. Koncom apríla ohlásil podpredseda SaS Jozef Mihál, že na budúcoročnom straníckom kongrese liberálov sa chce uchádzať o post šéfa strany.

Sulík sa rozhodol zvolať mimoriadny snem teraz v júni, keďže chce skrátiť čas, ktorý by inak médiá venovali rozoberaniu vnútrostraníckej situácie liberálov. Už teraz podľa predsedu SaS vychádzajú články o tom, ako je v SaS dusno, respektíve že strane hrozí rozkol. Keďže ďalší riadny kongres sa mal konať až o rok, táto debata by sa podľa Sulíka neustále ťahala. Predseda SaS zdôraznil, že nechce voličov traumatizovať, strana si tým prešla po voľbách v roku 2012, venovať sa chce zlepšovaniu života občanov. „Som pevne rozhodnutý nedopustiť, aby sa takáto situácia opakovala,“ konštatoval.

Na kongrese si vydiskutujú názory

Na kongrese podľa Sulíka členovia zvolia predsedu, ktorý bude mať pevný mandát na najbližšie štyri roky. Zároveň by si liberáli na kongrese mali vydiskutovať všetky názory na smerovanie a budúcnosť SaS. „Vnútorné trenice má strana za sebou, poučili sme sa z minulosti. Nebudeme voličov obťažovať dlhšie, ako je nutné,“ dodal Sulík. Kandidatúra Mihála je podľa neho úplne v poriadku. „Ale skráťme diskusiu,“ poznamenal.

Zvolanie mimoriadneho kongresu je podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka v súlade so straníckymi pravidlami, nevidí v tom žiadny problém. Galko zároveň nevylúčil ani nepotvrdil, či sa aj on bude uchádzať o post predsedu. Mimoriadny kongres z dlhodobého hľadiska podľa Galka SaS môže pomôcť. Pripomenul, že ročná debata o predsedovi SaS medzi Richardom Sulíkom a Jozefom Kollárom v minulosti viedla k rozkolu v strane a odchodu časti členov.

Poliačik a Nicholsonová Sulíka skritizovali

Na rozhodnutie predsedu strany Sulíka na svojom facebookovom profile zareagoval aj poslanec NR SR Martin Poliačik. Podľa neho sa zvolaním mimoriadneho kongresu Sulík „nezachoval ako demokrat“. Podľa poslanca Sulík teraz zmaril vytvorenie priestoru pre regulárnu kampaň vo vnútri strany. „Vďaka jeho nerozumnému rozhodnutiu nebude žiadny priestor pre diskusiu o programe, pozícii a vízii SaS na nasledujúce roky. V čase, keď on bude cestovať po Slovensku a rozprávať sa s členmi strany, my poslanci zvolení za SaS budeme v parlamente obhajovať 40 návrhov na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktorými strana chce prispieť k zlepšeniu života slovenských občanov,“ píše ďalej Poliačik.

Členovia strany, ktorí plánovali svoju víziu a prípadnú kandidatúru komunikovať až na jesennej programovej konferencii, boli tak podľa Poliačika odpílení od možnosti urobiť to podľa pôvodného plánu. „Teraz sú tlačení do urýchleného konania len preto, lebo predsedu Sulíka vyrušujú články a komentáre o názorových nezhodách v SaS. Považujem to za veľmi nešťastnú situáciu a pošliapanie pravidiel fair play a elementárnej slušnosti. Som z takto zvoleného postupu sklamaný,“ uzavrel Poliačik.

Podpredsedníčka parlamentu a členka SaS Lucia Nicholsonová považuje rozhodnutie Sulíka za znemožnenie férovej súťaže a neférový krok. „Tešila som sa, že rok bude prebiehať férová súťaž. Je to však jej znemožnenie pre každého, kto by chcel kandidovať. Neviem si to vysvetliť, prečo bola potrebná takáto manipulácia,“ povedala Nicholsonová pre agentúru SITA s tým, že sa podľa Sulíkovho rozhodnutia zariadi. Naopak podpredsedníčka SaS Jana Kiššová rozhodnutie Sulíka chápe a víta ho. „Je to racionálne rozhodnutie,“ uviedla s tým, že je to lepšie riešenie, ako by sa mala situácia v strane rok rozoberať v médiách.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2016